Obmedzenia okolo divadla

V pondelok 27. júna sa začala komplexná rekonštrukcia námestia okolo Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Priestor okolo divadla bude oplotený a dočasne uzavretý do konca septembra.

Dôvodom je zničený povrch dlažby, na ktorý boli sťažnosti už niekoľko rokov. “Vážnejším problémom však boli statické problémy podzemného parkoviska,” upozorňuje riaditeľ divadla Ján Hanzo.

Celkový náklad na rekonštrukciu podľa projektovej dokumentácie predstavuje 972 000 eur, pričom realizácia je rozdelená do troch etáp. Problémy podzemného parkoviska rieši hneď prvá etapa. “Naším zámerom je vytvoriť komplexný, funkčný a architektonicky zjednotený priestor pred budovou divadla,” priblížil riaditeľ DJZ.

Prešovský samosprávy kraj ešte v minulom roku vyčlenil viac ako 620 tisíc eur na prvé dve etapy rekonštrukcie námestia okolo divadla. Samotná realizácia bola však naplánovaná až na leto počas divadelných prázdnin, aby boli čo najmenej obmedzení návštevníci divadla. Divadlo malo počas zimy priestor na proces verejného obstarávania, z ktorého vyšiel dodávateľ Metrostav Praha.

Ako potvrdil Ján Hanzo, rekonštrukcia by mala byť ukončená do 30. septembra. “Dodávateľ sľúbil, že termín dodrží. Je to pre nás dosť rozhodujúci faktor. Ospravedlňujeme sa všetkým občanom za nepríjemné obmedzenia, nakoľko celý priestor okolo divadla bude kvôli bezpečnosti uzatvorený. Verím však, že v jeseni prešovská verejnosť ocení nový príťažlivejší a funkčnejší vzhľad námestia.”

Prešov 27. júna 2016

Veronika Fitzeková