Nový zimný štadión za 1,6 milióna eur

PSK arénu postavili za rekordných päť mesiacov

Krajské mesto Prešov má nový zimný štadión. V areáli Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej ho dnes slávnostne otvorili pre verejnosť. Moderná tréningová hala s umelou ľadovou plochou bude slúžiť aj profesionálnym športovcom, klubom a vznikne tu aj prvá hokejová akadémia na Slovensku.

Štadión dnes slávnostne otvorili prešovský župan Peter Chudík, zástupca investora Ján Kentoš, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút a šéf hokejovej akadémie Róbert Čop. Ľadovú plochu „pokrstili“ mladí hokejisti, krasokorčuliari i rýchlokorčuliari z prešovských klubov, vystúpila i štvornásobná Majsterka Slovenska a víťazka Slovenského pohára Mária Sofia Pucherová. Prvý oficiálny zápas odohrali mužstvo PSK a hokejový výber Hviezd Nadácie TV JOJ.

„Som veľmi rád, že na výstavbu tak moderného športového stánku sa nám podarilo združiť peniaze. Hoci to nebude veľký štadión, plnohodnotne bude slúžiť svojmu účelu a využívať ho budú profesionálni športovci, kluby i verejnosť. Sme rovnako pyšní, že pri aréne vznikne prvá hokejová akadémia v rámci Slovenska, ktorá chce vychovávať mladých nádejných hokejistov,“ uviedol predseda Peter Chudík.

Výstavba arény je združenou investíciou a postavili ju za vyše 1,6 milióna eur. Prešovský samosprávny kraj prispel sumou takmer 600 tisíc eur a pozemkami školy, kde hala vyrástla. Dotáciu vo výške 200 tisíc eur vyčlenila na svojom výjazdovom zasadnutí ešte v roku 2014 vláda Slovenskej republiky. Finančnú čiastku vo výške viac ako 800 tisíc poskytla spoločnosť KEN-EX, ktorá halu prevádzkuje.

„Štadión je postavený najmodernejšími technológiami a je špecifický vďaka systému nepriameho chladenia. Ten využíva na vykurovanie, ohrev podložia i vody a na vysušovanie vzduchu odpadové teplo, ktoré vzniká pri chladení a je šetrné k životnému prostrediu,“ vysvetlil Ján Kentoš zo spoločnosti KEN-EX, ktorá je investorom stavby. Ako doplnil, tréningová hala je postavená bez tribún a jej ľadová plocha má rozmery 28 x 58 metrov. Aréna má tri klimatizované šatne v objekte a ďalšie tri sa pripravujú v susediacej budove školy. V rámci projektu bolo vybudovaných 50 parkovacích miest.

PSK arénu začali stavať 2. mája 2016 po komplikovanom výbere dodávateľa. Verejné obstarávanie investor realizoval od decembra minulého roku. Po troch neúspešných kolách vyhrala v apríli 2016 spoločnosť Strojspiš, Spišská Nová Ves s ponukou 1,3 milióna eur za hrubú stavbu. Ďalších 300 tisíc eur bolo použitých na samotné vybavenie haly na nákup mantinelov, podlahovej gumy, šatníkových lavičiek, skriniek, nábytku, ozvučenia, kamerového a zabezpečovacieho systému a elektrickej rolby.
Samotná realizácia celej investície prebehla bez väčších komplikácií a v rekordne krátkom čase. Stavba bola úspešne skolaudovaná po piatich mesiacoch 12. októbra tohto roku. Prešovský samosprávny kraj má v PSK aréne 49 percentný podiel, zvyšných 51 percent vlastní spoločnosť KEN-EX.

Nová ľadová plocha bude slúžiť pre profesionálnych aj amatérskych športovcov, pre kluby i verejnosť. Tá má k dispozícii 5 hodín týždenne. Cena za korčuľovanie sa pohybuje od 2 eur za 1,5 hodiny. Päť hodín v dopoludňajších hodinách počas pracovných dní poskytuje prevádzkovateľ za symbolické 1,20 eur za celý ľad pre všetky základné a stredné školy.

V Prešove 7. novembra 2016

Daša Jeleňová