Noc múzeí v PSK: princezné, oheň i strašenie

Do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií sa v sobotu 21. mája v tomto roku zapojí šesť kultúrnych zariadení v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Pripravili atraktívny interaktívny program pre deti i dospelých od predpoludnia až do 23.00 hodiny.

Noc múzeí otvoríuž predvečer v piatok 20. mája Šarišské múzeum v Bardejove večernou prehliadkou expozície ikon s lektorským výkladom o 19-tej hodine. Návštevníci si zároveň budú môcť pozrieť nové depozitárne priestory múzea v zrekonštruovanej historickej budove. Vstupné v tento večer je jedno euro.

Bohatý program vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou netradičnou formou priblíži dejiny staviteľov kaštieľa a cholerové povstanie. Nebude chýbať obľúbené „strašenie“ a hľadanie pokladu rytiera Johanesa. Program sa začne v sobotu o 16.30 h v archeoparku, odkiaľ sa účastníci vyberú na blízky stredoveký hrádok Medzianky. Po návrate o 18.45 h fanfáry pri sviečkach slávnostne ohlásia Noc v múzeu. V bohatom programe na návštevníkov čaká koncert vážnej hudby, Noční letci - odchyt a pozorovanie netopierov, ochutnávka bylinkových čajov proti cholere a iným neduhom i novinky u Dežefiovcov. Zábudlivý rytier Johanes bude hľadať svoj poklad a chýbať nebude prehliadka múzea za svetla faklí a pozor si treba dať na strašidlá, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek. Dežefiovci v Hanušovciach pôjdu spať o 22.30 h.

Zaujímavá noc s mnohými aktivitami je pripravená aj v Krajskom múzeu v Prešove. Program o 14-tej hodine otvorí vernisáž výstavy Malá prešovská architektúra. Múzeum popoludní odhalí svoje zaujímavosti – tajomstvá starých kníh, čo je to reštaurovanie, výrazné postavy prešovských dejín Františka II. Rákociho a Antonia Caraffu. V tvorivých dielňach budú účastníci dešifrovať staré rukopisy, písať brkom, spoločne tvoriť plagát či skúšať prácu archeológov. Prešovskí múzejníci ponúknu aj ukážky historickej hasičskej techniky, šperkárskeho remesla či poskytovanie prvej pomoci. V programe vystúpia detský folklórny súbor Fijalečka, sláčikové kvarteto KOM/BO/ZET i šermiarska skupina Cohors s ukážkami historického boja, výzbroje a výstroje. Od 19-tej do 21.30 sa návštevníci budú môcť odfotiť spoločne s Františkom II. Rákocim a jeho manželkou Šarlotou Amáliou, ktorí vystúpia z obrazu. Neveríte? Prídite sa pozrieť osobne a zostaňte aj na nočné prehliadky múzea. Zhasínanie svetiel v múzeu je naplánované na 22. hodinu.

Ľubovnianske múzeum - hrad sprístupní v sobotu 21. mája od 20-tej do 23-tej hodiny svoje expozície hradu. V rámci nočných prehliadok predstaví Karolínu a Izabelu princezné de Bourbon, ktoré žili na hrade Ľubovňa. O 21. hodine na návštevníkov čaká nočná ohňová show.

Hoci sa Podtatranské múzeum v Poprade aktuálne rekonštruuje, jeho pracovníci program zabezpečili v pobočke v Spišskej Sobote. Pre návštevníkov sú pripravené moderované prehliadky expozícií, prezentácia histórie múzea, tvorivý kútik pre deti, anketa pre návštevníkov a vyhodnotenie úspešných riešiteľov kvízu zo Dňa múzeí. Program v múzeu sa začne o 14. hodine a potrvá do 22. hodiny. Deti do 15 rokov majú vstup bezplatný, dospelí zaplatia 50 centov.

Aj Tatranská galéria v Poprade bude priať kreativite. Bohatý program bude prebiehať od 10-tej do 22-hej hodiny. Okrem výstav čakajú na deti tvorivé dielne inšpirované výstavou Klobúk dole, pán Brunovský. Účastníci budú navrhovať knižný obal, slovenskú bankovku, ilustráciu do obľúbenej knižky či upravovať Brunovského grafiku. Kinoklub uvedie filmové predstavenie mozaiku desiatich krátkych filmov Slovensko 2.0. O 20-tej hodine sa začne divadelné predstavenie Slováci sme od rodu! Program ukončí oldies disco party v Art clube Tatranskej galérie.

Komu nebude sobotná Noc múzeí a galérií 21. mája stačiť, má možnosť v nedeľu 22. mája navštíviť Vihorlatské múzeum v Humennom, ktoré od 14.00 do 18.00 h pripravilo Medzinárodný deň múzeí a bohatý program v renesančnom kaštieli i v neďalekom skanzene. V rámci programu sa uskutočnia ukážky tradičných remesiel, jazda na koňoch a astronomické pozorovanie slnka. Program v skanzene doplní o pravoslávna bohoslužba v kostolíku sv. Michala Archanjela a vystúpenie folklórneho súboru Vihorlat Snina.

Podrobný program Noci múzeí a galérií 21. mája nájdu záujemcovia na webových stránkach zapojených inštitúcií, na www.po-kraj.sk alebo na facebooku.

Prešov 19. mája 2016

Veronika Fitzeková