Náboženskému turizmu máme čo ponúknuť

Prešovský samosprávny kraj na veľtrhu v Lurdách

Prešovský kraj sa zviditeľňuje čoraz viac aj vďaka pútnickým miestam a sakrálnym pamiatkam. Začiatkom októbra sa úspešne prezentoval na 1.ročníku veľtrhu Duchovné Francúzsko v Lurdách v partnerskom regióne Horné Pyreneje.

Podujatie predstavilo francúzske a zahraničné pútnické miesta, ktoré majú veľkú ambíciu spropagovať tzv. duchovný cestovný ruch. Veľtrhu sa zúčastnilo 80 touroperátov z 24 krajín a 40 cestovných kancelárií z celého sveta – vrátane Brazílie, Kanady, Čile, Kórei či Indie . Nestratilo sa ani Slovensko, a to práve vďaka účasti Prešovského samosprávneho kraja.

„Zástupcovia cestovných kancelárií prejavili enormný záujem o naše najznámejšie pútnické miesta – Levoču, Litmanovú, Ľutinu a Gaboltov, ktoré sme prezentovali na pracovných workshopoch. Zaujali sme aj drevenými kostolíkmi a sakrálnymi pamiatkami kraja, ktoré by mohli byť podľa reakcií spolu s púťami a bohoslužbami veľmi vyhľadávané pre náboženský turizmus. Vidíme tu veľký potenciál, ktorý vieme rozvíjať a podporovať, “ uviedla za PSK vedúca Odboru cezhraničnej a medzinárodnej spolupráce Patrícia Janošková Hnátová.

Dôkazom sú aj kontakty so zástupcami leteckých spoločností, ktoré sa na podujatí podarilo nadviazať. „Máme za sebou niekoľko formálnych rokovaní. V tomto kontexte je úspechom francúzskej strany nové letecké spojenia Krakov- Lurdy a späť, ktoré sa má spustiť v marci budúceho roku. Je to významné aj pre priblíženie našich pamiatok zahraničným turistom,“ povedala P. Hnátová. Ako dodala, nadštandardné vzťahy PSK s mestom Lurdy môžu priniesť nové možnosti. Toto mariánske miesto je bránou Pyrenejí a medzinárodným centrom katolíckych pútí , ktoré navštívi každoročne niekoľko miliónov návštevníkov.

Prešov 20.10.2016

Daša Jeleňová