Na východe pribudne 10 meteostaníc

Po spustení monitorovacieho systému na slovensko-poľskom pohraničí pokračuje Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) v jeho rozširovaní projektom aj v ďalších troch okresoch na východnej hranici.

Projekt Monitoring klimatických podmienok a zjazdnosti komunikácií v slovensko-ukrajinskom pohraničí je realizovaný v rámci Nórskeho finančného mechanizmu 2009 – 2014. Ukončený má byť v budúcom roku. Monitorovací systém bude nainštalovaný v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce. Celkový rozpočet projektu predstavuje 150 000 eur,

„V rámci projektu na slovenskej strane zriadime monitorovací systém, ktorý tvorí desať informačných meteorologických panelov s kamerou. Inštaláciou a sprevádzkovaním informačných meteorologických panelov dôjde k zberu a vyhodnoteniu meteorologických údajov (teplota ovzdušia, teplota povrchu vozovky), ktoré budú na slovenskej strane napojené na dopravný dispečing,“ približuje riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

Meteostanice pribudnú v obciach Koškovce, Hudcovce, Palota, Hostovice, Nižná Sitnica, Radvaň nad Laborcom, Rokytovce, Ubľa, Ulič a na kopci Karcaba pri obci Príslop. Hoci projekt trvá do marca 2017, cestári plánujú nainštalovať kamery na jeseň. Pomôcť by mali už pri tohtoročnej zimnej sezóne. Ako potvrdil V. Kozák, „po vyhodnotení meteorologických údajov bude operatívnejšie riadenie hlavne pri zimnej údržbe ciest, čo prispeje k vyššej bezpečnosti cestnej infraštruktúry a zároveň budú informačné meteorologické panely informovať všetkých vodičov, turistov, obchodníkov a návštevníkom ukrajinsko-slovenského prihraničného regiónu. Bude vytvorená aj mobilná aplikácia, na ktorej sa budú všetky informácie z meteorologických staníc nachádzať.“

Projektová zmluva medzi správcom schémy malých grantov Nórskeho finančného mechanizmu, ktorého zastupuje Prešovský samosprávny kraj a prijímateľom projektu, ktorým je Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja, bola podpísaná 2. januára. Úvodná konferencia, ktorá odštartovala jednotlivé aktivity projekte, sa konala 10. marca vo Veľkom Bereznom. Projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Partnermi projektu sú Velykoberezňanska obecná rada Velykoberezňanskoho rajonu Zakarpatskoji oblasti, Velykoberezňanska rayonna asociacia miscevych rad a Obec Ubľa.

„Úlohou projektu je naplniť hlavný cieľ priority - zlepšenie životného prostredia na hraničných prechodoch a ich okolí, zvýšenie nízkeho stupňa spolupráce a koordinácie aktivít medzi slovenskou a ukrajinskou stranou, nezávislé a nestranné monitorovanie prihraničného regiónu s cieľom zlepšiť poskytovanie informácií, bezpečnosť cestnej infraštruktúry a zvýšiť turistickú atraktivitu územia,“ uzavrel riaditeľ SÚC PSK.

V Prešovskom samosprávnom kraji doteraz cestári nainštalovali 22 meteostaníc, najviac na slovensko-poľskom pohraničí (11), po ukončení tohto projektu ich bude v kraji spolu 32. Financie na monitorovací systém SÚC PSK získala z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovensko, z Regionálneho operačného programu, z vlastných zdrojov a najnovšie aj z Nórskeho finančného mechanizmu.

Zoznam obcí s meteostanicami k 1. 1. 2016:

Becherov, Kľušov, Kurov, Mihaľov, Nižná Polianka, Obručné, Smilno, Sveržov, Kurima, Vyšný Hrušov, Spišské Bystré, Slovenská Ves, Vyšné Hágy, Kamienka, Holčíkovce, Bodružal, Mlynárovce, Šarišské Jastrabie, Malý Lipník, Šambron, Reľov a Klenov.

Prešov 31. marca 2016

Veronika Fitzeková