Krajské vianočné trhy i bazár pomáhali

Vianočné trhy na Úrade Prešovského samosprávneho kraja

Tlačová správa

Úrad Prešovského samosprávneho kraja patril vo štvrtok 8. decembra vianočným trhom. So svojimi výrobkami sa v budove PSK prezentovali poskytovatelia sociálnych služieb. Súčasťou predajnej výstavy bol aj vianočný bazár zamestnancov úradu s charitatívnym poslaním – pomôcť ťažko skúšaným rodinám prežiť krajšie sviatky.

Možnosť ukázať schopnosti a tvorivosť svojich klientov využili zariadenia sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, ako aj neverejní poskytovatelia. Spolu svoje výrobky vystavovalo 44 subjektov z rôznych kútov kraja, zo Sabinova, Batizoviec, Ličartoviec, Starej Ľubovne, Humenného, Stropkova, Vranova nad Topľou, Prešova a iných miest. „Tento rok sme obsadili celý úrad až po šieste poschodie. Je to dôkaz toho, aké dôležité je prezentovať sa aj navonok a ukázať, že klienti zariadení sociálnych služieb napriek hendikepu, zdravotným problémom či vysokému veku aktívne trávia čas. Výrobky, ktoré tu priniesli, vznikli v rámci pracovných terapií,“ uviedla vedúca sociálneho odboru PSK Margita Poptrajanovski a dodala, že skutočne bolo čo obdivovať. Vianočné aranžmány, ozdoby, darčekové predmety, milé drobnosti boli pritom výlučne hand-made výrobky , ktoré sa dali aj kúpiť. „Teší nás odozva od ľudí, návštevníkov i našich klientov. Hlavne pre nich je to veľmi dôležité povzbudenie. Úžasná vec je aj to, že dokážeme v tom predvianočnom zhone trochu spomaliť a všímať si jeden druhého,“ dodala G. Poptrajanovski.

Návštevníci v tento deň na úrade PSK mohli okrem nákupov prispieť aj na ďalšiu dobrú vec. Po vzore vlaňajšieho pilotného ročníka mohli nakupovať aj na vianočnom bazári, ktorý pripravili zamestnanci úradu. Zhromaždili a vyzbierali darované veci, ktoré mohli poslúžiť niekomu inému. Vyzbieraná suma poputuje rodinám v núdzi. Osobitnú časť vianočnej zbierky tvorili detské knihy. Úradníci ich medzi sebou vyzbierali niekoľko desiatok, aby ich teraz v predvianočnom čase podarovali detskému oddeleniu Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove. Knižnica P.O. Hviezdoslava tam totiž v spolupráci s PSK pripravuje vianočné prekvapenie – novú detskú miniknižnicu.

Prešov 8. decembra 2016

Daša Jeleňová