Kraj sa predstavil v Číne

Podpísali memorandum o spolupráci

Zástupcovia Prešovského samosprávneho kraja v polovici júna rokovali v čínskom meste Tangshan o možnej spolupráci medzi PSK a provinciou Hebei. Delegácia krajskej samosprávy na čele s podpredsedom Radoslavom Čuhom sa zúčastnila 3. ročníka Stretnutia miestnych lídrov Číny a krajín Strednej a Východnej Európy, ktoré sa uskutočnilo v meste Tangshan v provincii Hebei.

Zástupcovia samosprávy, univerzity a regionálnych podnikateľov sa spolu s ďalšími zástupcami krajín Strednej a Východnej Európy 16. júna zúčastnili na stretnutí s oficiálnymi predstaviteľmi provincie Hebei. Podpredseda PSK Radoslav Čuha podpísal Memorandum o priateľských výmenách a spolupráci medzi Prešovským samosprávnym krajom a Ľudovou vládou provincie Hebei (PDF 178 kB). Memorandum predstavuje platformu pre rozvoj budúcej spolupráce medzi Prešovským samosprávnym krajom a provinciou Hebei v oblasti hospodárstva, obchodu, vedy, vzdelávania, a pod.

Následne sa uskutočnilo 2. pracovné stretnutie Asociácie guvernérov a hlavných predstaviteľov provincií a regiónov Číny a krajín Strednej a Východnej Európy, na ktorom bol prijatý a schválený oficiálny dokument Tangshan Consensus.

Súčasťou programu bola aj oficiálna prezentácia PSK v pavilóne Slovenskej republiky počas Výstavy priemyselnej spolupráce Číny a krajín Strednej a Východnej Európy. V rámci výstavy sa zároveň predstavili podnikateľské a vzdelávacie subjekty z nášho regiónu. Počas návštevy mala delegácia Prešovského kraja príležitosť navštíviť Komoditnú výstavu Číny a krajín Strednej a Východnej Európy.

Sprievodným programom expozície bolo päť odborných fór, ktorých sa zúčastnili členovia delegácie Prešovského samosprávneho kraja podľa predmetu záujmu, a to:

• Fórum o výstavbe ,,the Belt and Road” a medzinárodnej spolupráci výrobnej kapacity
  • Fórum o technologických inováciách a priemyselnej spolupráci
  • Fórum o zelenej energii a ochrane ŽP
  • Fórum o vysokoškolskom vzdelávaní a zamestnanosti
  • Fórum o potravinovej bezpečnosti a rozvoji medzinárodného obchodu.

Zástupcovia podnikateľských a vzdelávacích subjektov sa okrem vyššie uvedených fór zúčastnili aj rokovaní s Bank of China a B2B stretnutí, ktoré si v rámci oblasti svojho pôsobenia a záujmu dohodli s organizátormi podujatia.

Prešov 28. júna 2016

Veronika Fitzeková