Deň PSK s baristami, mozgovým joggingom i knihohrami

Vstup do galérií, múzeí i ľadovej arény v utorok zadarmo

Utorok 15. novembra bude v celom Prešovskom kraji výnimočným dňom. Už po ôsmykrát otvorí svoje dvere verejnosti Úrad PSK v Prešove. Zaujímavý program ponúknu regionálne knižnice a bezplatné vstupy chystajú aj múzeá a galérie v pôsobnosti krajskej samosprávy. Bonusom je poobedňajšie korčuľovanie v novootvorenej PSK aréne úplne zadarmo.

Deň PSK sľubuje veľa zábavy, zážitkov i užitočných informácií. „Podujatím chceme aj tento rok odprezentovať našu prácu, povinnosti aj kompetencie. Sme pripravení odpovedať na seriózne otázky, ale naším zámerom je skôr priblížiť samosprávu i náš kraj zábavnou a menej oficiálnou formou. V takomto duchu ladíme celý program u nás priamo na úrade a rovnako aj v našich inštitúciách. Verím len, že si každý nájde to, čo ho zaujíma najviac. Hoci máme dvere otvorené pre verejnosť každý deň, v utorok 15. novembra sa budeme z návštev tešiť o čosi viac,“ uviedol predseda PSK Peter Chudík.

Už pred budovou úradu na Námestí mieru 2 v krajskom meste bude možné nahliadnuť do bibliobusu alebo zažiť dávku nostalgie pri pohľade na autobus z roku 1967. Živšie ako zvyčajne bude priamo v budove. Okrem prehliadok priestorov je pre návštevníkov na všetkých poschodiach nachystaných množstvo lákadiel- ukážky 3D tlačenia, programovania CNC strojov, robot Robosapiens, netradičné lego, prehliadka historických kostýmov či maskoti Legendária, mních Cyprián a rytier Johanes. Pripravených je viacero výstav – najkrajšie fotografie súťaže Krajskej organizácie cestovného ruchu Choď a foť či vzácne tlače zo zbierok Podtatranského múzea. Pripravené sú aj súťaže, kvízy a tvorivé dielne v réžii stredných škôl a knižníc v pôsobnosti samosprávy. Návštevníci si môžu vyskúšať trénovanie pamäti, tzv. mozgový jogging, vyrezávanie do ovocia a zeleniny či dokonca zdobenie tort ako inak na tému Prešovský kraj. Súčasťou podujatia budú tradične aj prezentácie výrobkov zariadení sociálnych služieb. Pre záujemcov sú rovnako pripravené viaceré zdraviu prospešné aktivity: meranie krvného tlaku, zisťovanie BMI, ukážky poskytovania prvej pomoci, techniky čistenia zubov, masáže či lymfodrenáž tváre. Nebudú chýbať ani chutné a voňavé prekvapenia. V tomto ročníku to bude ochutnávka pečených čajov, mafinov a ukážky baristických techník. Novinkou bude RETRO-kaviarnička PSK.

Počas celého dňa sú na programe aj kultúrne vystúpenia. Predstavia sa zbor Gaudeamus, mažoretky PKO a tanečníci Art štúdia z Prešova, sestry Šuťákové, detský folklórny súbor Maguráčik a spevácka skupina zo Starej Ľubovne.

Sprievodné podujatia organizujú aj viaceré organizácie po celom kraji. Okrem tradičných bezplatných zápisov a odpustenie sankčných pokút pripravujú regionálne knižnice zaujímavé semináre, prednášky a náučné akcie. Aktivitami prispejú aj ďalšie kultúrne inštitúcie. Napríklad Divadlo Alexandra Duchnoviča otvorí verejnosti svoje priestory na Jarkovej 77, Ľubovnianske múzeum sprístupní bezplatne depozitár ľudového odevu a pripraví ukážky reštaurovania v novootvorenom Dome správcu, Hvezdáreň a Planetárium v Prešove ponúkne celodenné teleskopické pozorovanie Slnka. Špeciálnym bonusom je v tento deň od 14-tej hodiny bezplatné korčuľovanie v novootvorenej PSK aréne v Prešove. Podrobný prehľad podujatí je uverejnený na webovej stránke samosprávneho kraja www.po-kraj.sk.

Prešov 11. novembra 2016

Daša Jeleňová