K pamiatkam v kraji navigujú hnedé turistické tabule

V Prešovskom kraji prebehla druhá etapa osadzovania hnedých turistických tabúľ. Tabule budú návštevníkov upozorňovať na pamiatky a jedinečné lokality regiónu.

Prešovský samosprávny kraj zastúpený krajskou organizáciou cestovného ruchu Severovýchod Slovenska uskutočnil druhú etapu osadzovania hnedých tabúľ v posledný májový týždeň. V kraji pribudlo 63 tabúľ, ktoré budú prezentovať 21 vybraných bodov záujmu.

„Hnedé tabule pribudli v turistických a kultúrnych lokalitách, ktoré navrhli oblastné organizácie cestovného ruchu. Návrhy tabúľ a ich umiestnenie boli uskutočnené v súčinnosti s jednotlivými zástupcami múzeí, pamiatok a ostatných objektov,“ informoval výkonný riaditeľ krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Spolu bolo v druhej etape osadených 40 veľkých tabúľ s rozmerom dva krát jeden a pol metra a 23 malých smerových tabúľ so šípkami. Väčšina z nich je umiestnená pri cestách I. triedy, ale časť uvidia vodiči aj pri komunikáciách II. triedy. K miestam, ktoré získali hnedé tabule, patria napríklad drevené kostolíky v Ladomírovej a Bodružali (UNESCO), Biokúpalisko Sninské rybníky, NKP Solivar v Prešove, Múzeum Červený Kláštor, hrad v Kežmarku, pozemná lanovka na Hrebienok, krypta Osadné, jazero Štrbské pleso, Jarabinský prielom a ďalšie. Náklady na výrobu a osadenie tabúľ predstavujú sumu 36 tisíc eur.

„Záujem o hnedé tabule je veľký. Snažíme sa označiť čo najviac lokalít. Ich výber, grafické návrhy i výber umiestnenia tabúľ je pomerne náročný proces spojený s množstvom administratívnych formalít, ktorý trvá niekoľko mesiacov. Tešíme sa, že po oboch etapách máme v kraji označených spolu 41 turistických objektov. Uľahčili sme tak orientáciu turistom a zároveň hnedé tabule predstavujú účinný spôsob prezentácie atraktivít nášho kraja,“ uviedol Martin Janoško.

Prvá etapa osadzovania hnedých tabúľ prebehla v apríli minulého roka. Vtedy bolo osadených osemdesiat tabúľ, ktoré sa viazali k 20 turistickým zaujímavostiam.

Zoznam lokalít druhej etapy osadzovania hnedých tabúľ:

• Bardejov – UNESCO
  • Hrad Zborov
  • Hervartov – UNESCO
  • Krypta Osadné
  • Biokúpalisko Sninské rybníky
  • Štrbské pleso
  • Spišská Sobota
  • Pozemná lanová dráha na Hrebienok
  • Ozubnicová železnica na Štrbské Pleso
  • Kaštieľ Strážky a Múzeum J. M. Petzvala (Spišská Belá)
  • Kežmarský hrad