Ukrajinské centrum

Budova na Ulici Janka Borodáča sa rekonštruuje

Projekt Slovensko-ukrajinské kultúrne centrum (Slovakian-Ukrainian Culture Centre) v Prešove, ktorý sa realizuje presne rok, sa posunul do ďalšej fázy. V rámci aktivity 2.3 Technická príprava sa začala rekonštrukcia budúceho Centra ukrajinskej kultúry v budove na Ulici Janka Borodáča v Prešove. Tú Prešovský samosprávny kraj predčasom prenajal na 20 rokov Zväzu Rusínov–Ukrajincov Slovenskej republiky (ZRUSR).

Momentálne prebiehajú prípravné práce a samotná rekonštrukcia by sa mala začať v najbližších dňoch. Práce s celkovým rozpočtom takmer 125 tisíc eur realizuje spoločnosť PEhAES. V rámci projektu bude podľa schváleného rozpočtu prefinancovaných 111 600 eur. Predpokladáme, že zvyšok zabezpečí vedúci partner projektu - Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky (ZRUSR). Rekonštrukčné práce by mali byť ukončené v polovici júna.

Objekt bude slúžiť Zväzu Rusínov–Ukrajincov. V priestoroch bude umiestnené novovytvorené Centrum ukrajinskej kultúry na Slovensku a v rámci neho aj ústredná rada ZRUSR. V zrekonštruovanej budove bude prebiehať klubová činnosť členov, zasadania, stretnutia, výstavky, činnosť strategického plánovania a tréningy.

Cieľom projektu Slovensko-ukrajinské kultúrne centrum je zintenzívniť a prehĺbiť spoluprácu sociálne a ekonomicky udržateľnou cestou medzi slovenskými a ukrajinskými cezhraničnými regiónmi prostredníctvom vytvorenia inštitucionálnej a informačnej platformy pre efektívnu spoluprácu.

Projekt sa realizuje už rok, od 1. júna 2012 a ukončený má byť 31. mája 2014. Celkový rozpočet projektu presahuje 447 tisíc eur. Aktéri doteraz realizovali konferenciu a v tomto roku dva workshopy v rámci prípravy stratégie cezhraničnej slovensko-ukrajinskej spolupráce. Najbližšou aktivitou po rekonštrukcii budovy bude záverečná konferencia v máji budúceho roku, počas ktorej by mala byť odovzdaná stratégia cezhraničnej slovensko-ukrajinskej spolupráce.

Ďalšími partermi v projekte sú Agentúra regionálneho rozvoja Prešovského samosprávneho kraja na Slovensku a na Ukrajine Regionálna kultúrno-vzdelávacia organizácia Matica Slovenská v Zakarpatsku a Ukrajinsko-slovenské centrum pre cezhraničnú spoluprácu Carpathians.

Projekt Slovensko-ukrajinské kultúrne centrum bol pripravovaný ešte v roku 2010 a podporený z Programu ENPI Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2007–2013

Prešov 31. mája 2013

Veronika Fitzeková