Staňte sa hľadačom pokladov!

Na turistov v lete čaká Honba za pokladmi Prešovského kraja

Prešovský samosprávny kraj (PSK) pripravil na toto leto novinku na podporu cestovného ruchu. Na všetkých návštevníkov kraja čaká veľká letná hra pod názvom Honba za pokladmi Prešovského kraja.

„V kraji sa nachádza mimoriadne množstvo jedinečných pamiatok. Ľudia o nich vedia, ale mnohé nikdy nenavštívili. Honba za pokladmi Prešovského kraja má vyvolať záujem o tieto miesta, podnietiť ľudí k tomu, aby tam vyrazili, spoznali svoj kraj a strávili krásny deň,“ približuje Veronika Fitzeková, hovorkyňa PSK.

Kraj preto vybral 16 rôznych inštitúcií a lokalít v celom kraji, ktoré označil ako poklady PSK. „Patria sem viaceré rôznorodé miesta rozmiestnené po celom území regiónu. Snažili sme sa ich vyberať tak, aby nešlo len o historické pamiatky, ale napríklad aj možnosti zábavy. Preto návštevníkom ponúkame od Múzea Jozefa Maximiliána Petzvala v Spišskej Belej cez miniskanzen drevených chrámov v Ľutine až po biokúpalisko Sninské rybníky. Samozrejme, sú tam naše hrady (Ľubovňa, Kežmarok), kaštiele (Hanušovce, Humenné) i skanzeny (ľubovniansky, bardejovský, humenský),“ konkretizuje V. Fitzeková.

Každé z týchto miest ponúka návštevníkom nejaký bonus. Môže to byť zľava na vstupnom, ale tiež darček k zakúpenej vstupenke. Kompletný zoznam všetkých zapojených lokalít je uverejnený na webovej stránke samosprávneho kraja www.po-kraj.sk/kraj ponuka. Pre záujemcov je tam k dispozícii na stiahnutie prezentačný leták s kupónmi na zľavu.

Pre tých, ktorí sa rozhodnú poklady kraja spoznávať a hľadať systematicky, je pripravený ďalší bonus. Môžu získať pas hľadača pokladov, do ktorého na každom zapojenom mieste dostanú pečiatku. Keď budú mať v pase minimálne päť pečiatok a vyplnený pas odošlú organizátorom, budú zaradení do žrebovania o zaujímavé ceny, medzi ktorými nechýbajú atraktívne víkendové pobyty v Prešovskom kraji. Pas hľadača pokladov nájdu záujemcovia v každej pokladnici zapojenej inštitúcie, ale môžu si ho tiež stiahnuť na webovej stránke PSK.

Projekt trvá počas letných prázdnin - štartuje 1. júla a vyvrcholí 15. septembra. Počas celej doby môžu na webovej stránke PSK návštevníci hlasovať za najkrajšie miesto, ktoré navštívili. „Ďalšie pripomienky z návštev čakáme tiež na facebooku. Chceme, aby nám účastníci napísali svoje pocity a dojmy z navštívených miest, prípadne ponúkli nápady na zlepšenie,“ zdôrazňuje hovorkyňa kraja.

Vyhodnotenie letnej hry sa uskutoční na prelome septembra a októbra pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu. Ako uviedla, „veľmi nás zaujíma, ktoré miesta budú najnavštevovanejšie, ktoré budú bodovať v hlasovaní, s ktorými budú návštevníci spokojní, aké pripomienky budú mať... Zistíme, koľko ľudí sa do letnej hry zapojilo a skompletizujeme tiež doručené vyplnené pasy hľadačov pokladov, spomedzi ktorých vyžrebujeme víťazov cien.“

Prvý ročník Honby za pokladmi Prešovského kraja by sa nepodarilo zrealizovať bez finančnej podpory Európskej únie v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 - 2013. PSK tak od zapojených partnerov nežiada žiaden príspevok, všetko je financované z prostriedkov EÚ a kofinancované z rozpočtu kraja.

„Touto letnou hrou trochu experimentujeme. Niečo také sme doteraz nerobili, cítime však potrebu podporiť návštevnosť miest v našom kraji. Veríme, že ak tento projekt bude úspešný a návštevníkov príde viac, budeme môcť letnú hru zopakovať aj na budúci rok. Tento rok chceme vyskúšať, či také niečo návštevníkov zaujme, či sa vďaka tomu vyberú do Prešovského kraja a budú objavovať nové zaujímavé miesta,“ pokračuje V. Fitzeková. Ako dodala na záver, „chceme docieliť, aby sa o týchto organizáciách a lokalitách hovorilo. Je možné, že tam návštevníci neprídu hneď toto leto, možno prídu o pol roka, prípadne až na budúci rok. Rozhodne však chceme, aby sa dostali do povedomia, aby sa hovorilo o tom, že v Hanušovciach máme krásny barokový kaštieľ, že v Ľutine sú na jednom mieste sústredené makety poľských i slovenských drevených chrámov, prípadne že v Snine je biokúpalisko, ktoré je raritou, rovnako ako aj hrad so skanzenom v Starej Ľubovni.“

Prešov 28. júna 2013

Veronika Fitzeková

Poklady Prešovského kraja

• Hrad a skanzen Stará Ľubovňa
  • Pútnické centrum baziliky minor v Ľutine
  • Múzeum v Kežmarku
  • Radnica v Bardejove a skanzen v Bardejovských Kúpeľoch
  • Podtatranské múzeum v Poprade a Meštiansky dom v Spišskej Sobote
  • AquaCity Poprad
  • Múzeum Červený Kláštor
  • Kaštieľ Strážky
  • Kúpele Vyšné Ružbachy
  • Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej
  • Solivar v Prešove
  • Barokový kaštieľ Hanušovce n/Topľou
  • Vojenské historické múzeum Svidník
  • Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach
  • Kaštieľ a skanzen v Humennom
  • Sninské rybníky

Viete?

• Ktorý hrad je označovaný ako sokoliarsky?
  • V ktorej hradnej veži bola zamurovaná Beáta Laská?
  • Kde pôsobil lietajúci mních Cyprián?
  • Kde sa nachádza unikátne zariadenie na vŕtanie drevených rúr gravitačného vodovodu?
  • Kde bol väznený kráľ Madagaskaru Móric Beňovský?
  • Kde stojí Biely dom – kópia paláca v Monte Carlo?
  • Kde nájdete Izbu Márie Terézie?

Odpovede nájdete na: www.po-kraj.sk/sk/kraj-ponuka

Publikované: 26.06.2013 / Aktualizované: 28.06.2013 HoreTlačiť