Samospráva a Slovensko bez bariér 2010 – 2013

Pri príležitosti „Medzinárodného dňa osôb zdravotne postihnutých“ sa v Bratislave 3. 12. 2013 uskutočnil Benefičný galavečer spojený s vyhlásením výsledkov VII. etapy súťaže „Samospráva a Slovensko bez bariér 2010 – 2013“ Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni získalo v kategórii Prezentácia kultúrneho dedičstva cenu za sprístupnenie expozície ľudovej architektúry a areálu hradu Stará Ľubovňa pre nevidiace a nepočujúce osoby s cieľom v ďalšej etape umožniť obhliadku celej expozície aj osobám pohybovo postihnutým. Cenu z rúk Mariána Minaroviča, generálneho sekretára Únie miest Slovenska prebral riaditeľ Ľubovnianskeho múzea – hradu, PhDr. Dalibor Mikulík.

Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni sprístupnilo v roku 2011 areál národopisnej expozície v prírode – skanzen pre nevidiace osoby vytvorením vodiacej línie a sprievodného textu v Braillovom písme. V roku 2013 sa hrad Ľubovňa stal prístupným pre osoby so zrakovým postihnutím vytvorením makety Ľubovnianskeho hradu, vodiacej línie a sprievodných textov v Braillovom písme. V tom istom roku sa všetky expozície hradu stali prístupnými aj pre osoby so sluchovým postihnutím. Na základe QR kódu a virtuálneho webového priestoru sa podarilo vytvoriť sprievodcu hradom Ľubovňa aj v posunkovej reči.

Ľubovnianske múzeum – hrad chce i naďalej pokračovať v sprístupňovaní svojich expozícií pre handicapované osoby.

Stará Ľubovňa 13. decembra 2013

PhDr. Dalibor Mikulík