Rokovanie medzi PSK a Podkarpatským vojvodstvom

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík sa 23. augusta stretol s novým maršálkom Podkarpatského vojvodstva Wladyslawom Ortylom. Hlavnými bodmi rokovania v Prešove bolo prepojenie rýchlostnej komunikácie R4 s poľskou cestou S 19 a tiež o možnom novom hraničnom priechode.

„Hovorili sme v podstate o Via Carpatii, teda v našom ponímaní R4. Hovorili sme aj o možnom ďalšom hraničnom spojení Jaśliska - Čertižné, kde by sa dala urobiť cesta, tak ako sme to robili v Nižnej Polianke. A samozrejme, diskutovali sme o možnosti rozdeliť v ďalšom programovacom období 2014-2020 slovensko-poľskú spoluprácu tak, ako sú susediace kraje, teda Prešovský kraj a Podkarpatské vojvodstvo a Žilinský kraj a Malopoľské vojvodstvo,“ povedal predseda PSK Chudík.

Uvažovaný hraničný priechod by mohol slúžiť pre vozidlá do 7,5 ton. Cesta je momentálne priechodná podľa Petra Chudíka pre peších turistov a cyklistov. Ako spresnil, „z poľskej strany by bolo potrebné dobudovať asi deväť kilometrov a z našej približne 2,5 kilometra cesty. Celková investícia by mohla podľa našich odhadov dosiahnuť okolo päť miliónov eur.“

Prvoradou témou však bolo prepojenie diaľnic. Peter Chudík poznamenal, že zatiaľ čo v minulosti Slovensko bolo oproti poľskej strane v predstihu, v súčasnosti je približne na rovnakej úrovni, pretože sa tu tiež zatiaľ len pracuje na hľadaní trasy medzi Prešovom a Svidníkom. Rovnako na trasovaní pracujú aj Poliaci.

Predstavitelia kraja a vojvodstva však naďalej chcú spolupracovať na najvyššej úrovni a maršálek Podkarpatského vojvodstva pozval predsedu Prešovského kraja do Poľska na ďalšie rokovania.

Zmluva o spolupráci medzi PSK a Podkarpatským vojvodstvom bola podpísaná pred piatimi rokmi. Podobnú zmluvu má prešovská krajská samospráva podpísanú aj s Malopoľským vojvodstvom. Od jej podpísania uplynie v októbri 10 rokov.

Prešov 26. augusta 2013

Fotogaléria: