PSK začal riešiť katastrofálnu dopravnú situáciu v Prešove

Základom je rekonštrukcia dvoch križovatiek

Zmena usporiadania cestnej siete má pomôcť mestu Prešov

Deklarácia o spolupráci, ktorú 12. marca podpísali predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík a minister dopravy Ján Počiatek, má presmerovať tranzitnú dopravu mimo centra mesta Prešov. Obaja partneri sa v nej dohodli o spolupráci pri zmene usporiadania úsekov ciest I. a III. triedy v krajskom meste, kde je katastrofálna dopravná situácia. Prvý krok k realizácii tejto zmeny dnes urobili poslanci krajského parlamentu.

Ministerstvo sa zaviazalo že terajšiu cestu I/68 v úseku od križovatky Východná – Rusínska, cez Lesík delostrelcov až po križovatku Šafárikova – Duklianska vyradí zo štátnych ciest I. triedy a zaradí ako cestu III. triedy v správe SÚC PSK. Zároveň cestu III/06815 od križovatky Východná – Rusínska, cez Ul. arm. gen. Svobodu až po križovatku Prešovská – Bardejovská v Ľuboticiach zaradí medzi cesty I. triedy. Naopak – SÚC PSK prevezme a odovzdá dotknuté úseky.

„To všetko bude možné až keď úseky príslušných ciest budú stavebno-technicky pripravené na presmerovanie tranzitnej dopravy. Predtým je potrebné upraviť dotknuté križovatky Východná – Rusínska a Rusínska - Ul. arm. gen. Svobodu, aby šírkovo vyhovovali takejto doprave,“ vysvetľuje riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák. Samosprávny kraj sa zaviazal, že zabezpečí projektovú dokumentáciu na stavebné úpravy križovatky Rusínska - Ul. arm. gen. Svobodu. Financie v objeme 11 600 eur na tento účel dnes schválili poslanci krajského parlamentu. „Predpokladáme, že projektová dokumentácia by mohla byť pripravená v lete,“ približuje časový harmonogram V. Kozák. Potom už bude záležať od ministerstva, kedy zabezpečí prostriedky pre Slovenskú správu ciest na realizáciu stavebných úprav. Podľa deklarácie projektovú dokumentáciu i stavebné práce v prípade križovatky Východná – Rusínska zabezpečuje Slovenská správa ciest (SSC).

Podľa šéfa cestárov však ešte nejaký čas potrvá, kým sa dohodnutá zmena usporiadania cestnej siete v Prešove zrealizuje: „S naším partnerom, ktorým je SSC, Investičná výstavba a správa ciest Košice, rokujeme o harmonograme všetkých potrebných úkonov. Podľa deklarácie bude potvrdený samostatnou dohodou,“ uzavrel aktuálnu situáciu Vladimír Kozák, riaditeľ SÚC PSK.

Prešov 9. apríla 2013

Veronika Fitzeková