Móric Beňovský

Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni si 3. augusta 2013 pripomenie najslávnejšieho hradného väzňa, Mórica Beňovského, väzneného na hrade Ľubovňa v roku 1768. Návštevníci budú mať možnosť pozrieť si inscenáciu divadelnej hry o živote Mórica Beňovského vo vyhnanstve na Kamčatke, v podaní hercov Vrbovského divadelného spolku „Dyvallo spod šikmej veže.“ Príbeh spracoval a spolu s vrbovskými divadelníkmi naštudoval Roman Nikodém. Divadlo sa uskutoční na nádvorí hradu Ľubovňa so začiatkom o 18.00 hod. O 21.00 začne talkshow s cestovateľom Vladimírom Dudlákom, spoluautorom filmu, cestovateľom a riaditeľom združenia Mórica Beňovského.

Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský bol rodákom z Vrbového a bol prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu. Počas svojho ani nie 40-ročného života navštívil štyri kontinenty (Európu, Áziu, Afriku a Ameriku) a bol tiež prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru (Pamäti a cesty). V roku 1776 ho na Madagaskare vyhlásili za kráľa kráľov, čím získal mocenský vplyv v severovýchodnej časti tohto ostrova. Na Madagaskare strávil štyri roky svojho života. Jeho dobrodružná cesta po svete sa začala práve útekom z hradnej veže hradu Ľubovňa.

Stará Ľubovňa 30. júla 2013

Jakub Ondrej