Vznikla nová iniciatíva slovensko-poľskej spolupráce

Prvé Fórum Poľsko - Slovensko už na budúci rok v Podkarpatskom regióne

Tlačová správa

Poľsko-slovenská spolupráca bude mať novú platformu. Bude ním Fórum Poľsko-Slovensko, ktoré bude po prvýkrát organizované v budúcom roku poľskými partnermi. Ide o iniciatívu Podkarpatského vojvodstva a nadácie Inštitútu pre východné štúdie, ktorú podporil aj Prešovský samosprávny kraj.

Zámer bol predstavený za účasti médií 6. septembra počas záverečného dňa medzinárodného hospodárskeho fóra v Krynici. Spoločné vyhlásenie podpísali zástupcovia regiónov z oboch strán hraníc s podporou predstaviteľov národných parlamentov a nadácií. Prešovský samosprávny kraj reprezentoval predseda PSK Milan Majerský.

Zúčastnené strany deklarovali záujem organizovať Fórum Poľsko – Slovensko ako podujatia na posilňovanie vzájomných vzťahov v hospodárskej, spoločenskej, kultúrnej a politickej rovine. Pôjde o novú platformu pre výmenu názorov a miesto stretnutí lídrov z rôznych sektorov hospodárstva, predstaviteľov samospráv, politikov, zástupcov sveta vedy, mimovládnych organizácií a médií.

Prvé Fórum by malo byť zorganizované v roku 2019 v Podkarpatskom vojvodstve v Jasionke v spolupráci s Nadáciou inštitútu východných štúdií. Pôjde o cyklické podujatie, ktoré sa bude konať každý rok na rôznych miestach v Poľskej a v Slovenskej republike.

Zámer podpísalo jedenásť signatárov. Z poľskej strany za oba partnerské regióny PSK maršálek Podkarpatského vojvodstva Wladyslaw Ortyl a maršálek Malopoľského vojvodstva Jacek Krupa, maršálek Snemu Poľskej republiky Marek Kuchcinski, poslanec Snemu Poľskej republiky Jerzy Polaczek a za Nadáciu inštitútu východných štúdií Zygmunt Berdychowski. Zo slovenských predstaviteľov iniciatívu podporili poslanec NR SR Martin Fedor, generálny konzul SR Krakove Tomáš Kašaj. Samosprávne kraje okrem predsedu PSK Milana Majerského zastupovala aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Ďalšími signatármi boli honorárny konzul SR Adam Góral a za Nadáciu pre slovensko-poľskú spoluprácu Pavol Mačala.

V Prešove dňa 7. septembra 2018

Daša Jeleňová