V Krynici sa stretáva celá Európa

XXVIII. Ekonomické fórum sa venuje ekonomickým i politickým témam

Tlačová správa

Krynica- Zdrój je od 4. do 6. septembra miestom, kde sa stretáva celá Európa. Stalo sa tak vďaka 28. Ekonomickému fóru, ktoré je venované diskusiám o súčasnej politickej, hospodárskej a sociálnej situácii. Do poľského kúpeľného mestečka pricestovalo 4 000 účastníkov z viac ako 60 krajín z Európy, Ázie a USA. Svoje zastúpenie na viacerých stretnutiach tu má aj Prešovský samosprávny kraj.

„Ceníme si príležitosť pokračovať vo vzájomnom dialógu predovšetkým s poľskými partnermi na tak významnom podujatí, ako je ekonomické fórum v Krynici. Pracujeme na mnohých spoločných projektoch a nových aktuálnych výzvach, ktoré presahujú hranice kraja a sú európskymi témami. Takými sú určite vytvorenie medzinárodného koridoru Via Karpatia, Karpatská stratégia, zlepšenie dopravného spojenia v pohraničí, či budovanie cyklotrás v rámci Eurovela 11,“ povedal predseda PSK Milan Majerský, ktorý do Krynice prišiel na pozvanie maršálka partnerského Malopoľského vojvodstva Jaceka Krupu.

Konkrétne s Malopoľským vojvodstvom spájajú Prešovský kraj nielen projekty realizované v rámci európskych programov, ale aj podobné vízie najmä v rozvoji dopravy, kultúry, ochrany životného prostredia či cestovného ruchu. Osobitnú pozornosť chcú oba regióny venovať autobusovým i železničným spojeniam.

Tohtoročné fórum sprevádza motto: Európa spoločných hodnôt alebo Európa spoločných záujmov, čo korešponduje s posolstvom celého podujatia venovanom budúcnosti európskych regiónov, využívaniu všetkých nástrojov EÚ a príprave na nové eurofondové obdobie po roku 2020. Medzi veľké témy patria aj smart špecializácie, inovácie, efektívne riadenie trvalo udržateľného rozvoja miest a regiónov či politická a hospodárska bezpečnosť. Program konferencie zahŕňa 6 plenárnych zasadnutí, viac ako 180 diskusných panelov, prednášok, workshopov a diskusií.

Ekonomické fórum v Krynici je prestížnym podujatím, ktoré patrí medzi najväčšie a najznámejšie stretnutie predstaviteľov sveta politiky a biznisu v strednej a východnej Európe. Aj v tomto roku sa počas troch dní zúčastňujú mnohých debát hlavy štátov, predsedovia vlád, ministri, poslanci, predstavitelia samospráv a experti z rôznych oblastí vedy, kultúry či médií.

V Krynici dňa 5. septembra 2018

Daša Jeleňová