Svidnícka pôrodnica ostáva v prevádzke aj po 1. februári

Na svoje udržanie potrebuje aspoň 500 pôrodov

Tlačová správa

Nemocnica Svet zdravia Svidník vyvinie maximálne úsilie, aby od 1. februára 2018 pokračovala v poskytovaní komplexnej zdravotnej starostlivosti na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Toto dočasné rozhodnutie je výsledkom včerajšieho rokovania s Ministerstvom zdravotníctva SR, s vedením Prešovského samosprávneho kraja, ako aj s predstaviteľmi miestnej samosprávy. Uvádza to vo svojej tlačovej správe, ktorú poskytla médiám sieť nemocníc Svet zdravia.

Dlhodobé zachovanie plne funkčného gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia svidníckej nemocnice si však vyžaduje splnenie dvoch zásadných predpokladov. Ako uvádza Svet zdravia, prvým je počet pôrodov v nemocnici s minimálnou hranicou 500 pôrodov ročne. Je to kritérium, ktoré je zásadné pre bezpečnosť pacienta a kvalitu zdravotnej starostlivosti. V tejto súvislosti vnímame, že verejnosť vyslala jasný signál na záchranu pôrodnice. Vedenie siete nemocníc očakáva, že tento signál bude pretavený do jednoznačnej preferencie svidníckeho pracoviska zo strany všetkých obyvateľov regiónu. V spolupráci so samosprávou je pripravené rokovať s regionálnymi gynekologickými ambulanciami, aby boli minimalizované odchody rodičiek do iných regiónov. Kritérium o počte pôrodov bude priebežne vyhodnocované.

Druhým predpokladom je zaradenie svidníckej nemocnice do siete urgentných príjmov prvej kategórie. V tomto smere budú rokovania s ministerstvom pokračovať naďalej, pretože potvrdenie strategickej regionálnej funkcie nemocnice je zásadné aj pre počet pôrodov, chirurgické a ostatné akútne výkony. Priznanie tohto štatútu by vytvorilo pre prevádzku nemocnice ďaleko lepšie predpoklady. Zvýšili by sa aj možnosti zabezpečenia odborného personálu v rozsahu, ktorý je nevyhnutný pre bezpečné a kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

„Spolu s ministerstvom zdravotníctva a s vedením samosprávneho kraja sme dospeli k zhode, že dnešné rozhodnutie o zachovaní gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia svidníckej nemocnice bude opätovne vyhodnotené do konca roka 2018. Ak by sa svidnícka nemocnica stala súčasťou urgentnej siete prvej kategórie a potvrdí sa, že svidnícky región má potenciál na minimálne 500 pôrodov ročne, oddelenie bude mať predpoklad na bezpečné a udržateľné fungovanie do budúcnosti. Ak nie, budeme nútení pristúpiť k pôvodnému zámeru,“ zdôraznil Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia.

Dočasné riešenie o zachovaní pôrodnice minimálne do konca roka považuje za úspech aj predseda Prešovského samosprávneho kraja, ktorý v uplynulých dňoch mal viaceré rokovania s majiteľmi, akcionármi nemocnice i poslancami za volebný obvod Svidník a Stropkov.

„Úprimne sa teším z toho, že rokovania priniesli pozitívny posun a nateraz aj rozhodnutie o zachovaní pôrodnice vo Svidníku. Jasne sme deklarovali, že na svidníckej nemocnici nám záleží a vyvinuli maximálne úsilie aj zo strany PSK, aby sme ľuďom z regiónu pomohli. Teraz bude dôležité zdôrazniť jej kľúčové postavenie v tejto spádovej časti a presadenie urgentu, čo považujeme za strategickú vec. Verím, že nemocnica naplní všetky očakávania pre zmysluplný chod a plnohodnotné fungovanie tak, aby sme o rok neboli v podobnej situácii, v akej sme sa ocitli teraz,“ povedal na margo aktuálnej situácie predseda PSK Milan Majerský.

V Prešove 24. januára 2018

Daša Jeleňová

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie