Rómsky holokaust pripomenie výstava na Ú PSK

Podujatie je spojené s darovaním krvi

Tlačová správa

Vernisážou výstavy Porraimos – rómsky holokaust a odberom krvi si na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v Prešove pripomenú vo štvrtok 2. augusta 2018 najväčšiu tragédiu v histórii rómskej menšiny, rómsky holokaust – porraimos.

Spomienkové podujatie začne o 8.00 hod. odberom krvi, ktorým chcú organizátori zdôrazniť, že krv je rovnakej farby. Zúčastnia sa na ňom Rómovia aj nerómovia vrátane miestnych autorít. Vernisáž výstavy začne o 10.00 hod. krátkym otvorením a modlitbou rómskych cirkevných predstaviteľov v sprievode známej rómskej kresťanskej kapely F6.

Výstavu otvorí predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová, predseda PSK Milan Majerský a riaditeľ inCem Peter Pollák. Pamätný deň si pripomenú aj pietnou sv. omšou v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove o 12.00 hod.

Organizátori podujatia chcú odkryť zabudnutý rómsky holokaust v dejinnom priereze od zavedenia rasovo čistej politiky, sterilizácií cez život v rómskom tábore v Osvienčime–Brezinke až po jeho zánik. Výstava sa sústreďuje aj na vtedajšiu situáciu slovenských Rómov a vojenský Slovenský štát. Zároveň približuje pracovný tábor v Hanušovciach nad Topľou, v ktorom počas 2. sv. vojny budovali miestni Rómovia železnicu, a umierali v ňom za ťažkých neľudských podmienok.

Druhý august je Medzinárodným dňom spomienky na holokaust Rómov. V noci z 2. na 3. augusta 1944 zlikvidovali nacisti rómsky tábor v Osvienčime a za jednu noc tak skončilo v plynových komorách takmer 3000 obetí. Po oslobodení koncentračného tábora nenašli ani jedného Róma. Organizátorom výstavy je občianske združenie inCem a Prešovský samosprávny kraj. Partnerom podujatia je Národná transfúzna služba Prešov. Výstava bude sprístupnená do konca augusta.

V Prešove dňa 30.  júla 2018

Lea Heilová
Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK

PORRAIMOS - Rómsky holokaust - 2. august 2018