Odvážne diela v Caraffovej väznici

Sprievodné podujatie Národného stretnutia mládeže

Tlačová správa

Kresťanskí výtvarníci vystavili svoje odvážne umelecké diela v rámci podujatia Národné stretnutie mládeže P18 v Caraffovej väznici. Urobili tak na stredajšej (25.7.) vernisáži za účasti predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislava Zvolenského, primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej, ale aj predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milana Majerského.

Približne 25 výtvarných diel vzniklo v rámci duchovnej prípravy P18 Odvážny rok, ktoré si verejnosť bude môcť pozrieť v priestoroch Caraffovej väznice až do soboty 28. júla. Zárukou kvality sú podľa organizátorov mená ako Jozef Vydrnák, María Jesús Machek-Rivero, Iva Štrbová-Jarošová, Eva Bobovská, Katarína Bőhmová, Andrej Botek, Zuzana Boteková či Peter Sedlák. Galériu je možné navštíviť od štvrtku 26. do piatku 27. júla 2018 od 10.00 do 17.00 hod. a v sobotu 28. júla 2018 od 10.00 do 18.00 hod.

Vernisáž výstavy „O2H v umení“ bola spojená aj s uvedením dvoch knižných noviniek – Odvážny rok a Máriina cesta, a nového hudobného CD s deviatimi skladbami Odvážneho roka.

„Toto stretnutie sa nesie v duchu Odvážneho roka a ja prajem všetkým mladým ľuďom, aby nabrali odvahu robiť veci dobre a žiť dobrý život. Nie je to jednoduché, lebo často sa môžu cítiť vyčlenení zo spoločnosti, ktorá udáva hlavný prúd. Ale čím viac mladých ľudí bude žiť dobrý život a budú odvážni v žití dobrého života, tak môžu prúd dobrého, pozitívneho života zosilniť,“ povedal predseda PSK Milan Majerský.

Na odvahu sú zamerané aj ďalšie tri výstavy, ktoré budú otvorené počas P18. Dve budú sprístupnené od začiatku akcie (26. júla) do konca septembra na dvoch školách, kde budú ubytovaní účastníci P18 – na Gymnáziu na Konštantínovej ulici a na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša na Duklianskej ulici. Tretia s názvom „Totality v kontajneri“, ktorá je súčasťou mobilnej expozície, bude môcť verejnosť vidieť v sobotu 28. júla v centre mesta počas programu s názvom Expo povolaní.

Výstavy sú sprievodnými podujatiami Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove, ktorý sa koná od 26. – 29. júla.

V Prešove dňa 25. júla 2018

Lea Heilová
Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov

Viac informácií nájdete tu:

formát PDF Prešov dejiskom Národného stretnutia mládeže

narodnestretnutiemladeze.sk/