Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2018

Kultúrne podujatia aj v PSK

Tlačová správa

Od začiatku septembra prebiehajú na celom Slovensku Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Do festivalu sa aj tento rok zapojili aj múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Pre návštevníkov pripravili viacero kultúrnych podujatí.

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) vystavili v Krajskom múzeu v Prešove diela katolíckeho kňaza Martina Šafárika. Výtvarná výstava niesla názov Moja domovina. Šarišské múzeu v Bardejove si v skanzene v Bardejovských kúpeľoch pripravilo pre verejnosť položartovnú i polosmutnú hru o živote Rusínov v minulosti - "Poletiv bym na kraj svita". V Kaštieli v Stropkove zas chystajú výstavu najväčšej zbierky petrolejových lámp v Európe z partnerského múzea v poľskom Krosne.

Múzeum v Kežmarku si pre návštevníkov prichystalo prezentáciu nového zborníka z odbornej konferencie Rod Thőkőly, Kaštieľ a Archeopark v Hanušovciach nad Topľou privíta verejnosť vo svojich priestoroch pri príležitosti 4. výročia archeoparku. Návštevníkom sa predstaví vo vynovenej podobe, a to v kontexte s novou archeologickou expozíciou a Transkarpatskou archeologicko-kultúrnou cestou.

Podtatranské múzeum v Poprade má na programe tvorivé dielne zamerané na modrotlač, Vihorlatské múzeum v Humennom chystá Deň tradičných remesiel v skanzene.

Okrem múzeí v Prešovskom kraji sa do podujatia zapojila aj Tatranská galéria v Poprade, ktorá medzi svoje aktivity zaradila aj otvorenie výstavy projektu Party v 21. storočí. Výstava bude pozostávať z fotografií a párt ako súčastí ľudových krojov z rôznych regiónov Slovenska.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú podujatím, ktoré vzniklo z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie. Koná sa každý rok v mesiaci september v 49 štátoch Európy. Základným cieľom festivalu je prehĺbiť záujem občanov o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu, či zvýšiť kultúrnu identitu národa cez sprístupnenie bežne neprístupných pamiatok, bežne prístupných pamiatok „v inom svetle“. Tento rok sa festival nesie pod heslom Zdieľané dedičstvo.

V Prešove 10. septembra 2018

Lea Heilová
Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK

Zoznam podujatí

Všetky podujatia, ktoré sa konajú v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva nájdete na webe Združenia historických miest a obcí SR.

Publikované: 07.09.2018 / Aktualizované: 17.09.2018 HoreTlačiť