PSK chce spustiť prvú fázu integrovaného dopravného systému

SAD Prešov už na to prispôsobil prvé autobusy

Tlačová správa

Vo vozidlovom parku SAD Prešov pribudlo šesť nových autobusov v celkovej hodnote takmer jeden milión eur. Vybavené sú moderným odbavovacím systémom, ktorý poslúži aj pri zavedení integrovaného dopravného systému.

Spoločnosť SAD Prešov, a.s. uviedla v stredu 19. decembra do prevádzky šesť nových autobusov – päť z nich v celkovej hodnote 750-tisíc eur je určených na prímestskú autobusovú dopravu, jeden autobus v hodnote 300-tisíc eur bude slúžiť na medzinárodnú diaľkovú dopravu Prešov – Londýn Bradford.

„Tieto autobusy sú vybavené novým odbavovacím systémom strojčekov, sú tu namontované kamery, ktoré majú slúžiť na ochranu života zdravia našich cestujúcich a vodičov, ako aj na ochranu majetku. Takisto je tu wifi systém,“ informoval riaditeľ SAD Prešov, a.s. Jozef Kičura s tým, že strojčeky boli zakúpené zo zdrojov Európskej únie, na ktoré 10 percentami prispela SAD Prešov, piatimi percentami štát.

Spoločnosť získala vybavenie do všetkých autobusov, ktoré prevádzkuje, dohromady teda do 186 autobusov. V súčasnosti je podľa Kičuru namontovaných 80 strojčekov, do konca marca namontujú zvyšok.

Autobus na prímestskú dopravu je dvojdverový a jeho celková dĺžka je 10,8 metra. Má 41 miest na sedenie a 19 miest na státie. Diaľkový autobus má dĺžku až 13,935 metra a je v ňom 59 miest pre cestujúcich. Zároveň je vybavený motorom splňujúcim najvyššiu emisnú normu EURO 6.

„Pre PSK je veľmi potrebné, aby cestujúci pocítili zvýšenú kvalitu poskytovanej služby. Čo vníma cestujúci? Aby bol autobus kvalitný, aby bol v zime vykúrený, v lete vychladený, aby cestujúci pocítil komfort a bezpečnosť cesty. Vidíme, že týmto spôsobom sa to naozaj dá. Samozrejme táto spoločnosť je nami zazmluvnená, takže musí pracovať na tom, aby ponúkla kvalitnú a dostatočnú službu pre našich cestujúcich,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský a dodal, že kraj každoročne prispieva na prímestskú autobusovú dopravu zhruba 20 miliónov eur.

Zmodernizované autobusy, ktoré nahradia zastaralé typy vo vozovom parku spoločnosti, poslúžia aj k zavedeniu integrovaného dopravného systému (IDS).  Samospráva by chcela spustiť jeho prvú fázu už vo februári budúceho roka.

„Prvá fáza znamená jednotné cestovné lístky, čo sa týka zliav pre Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj. Cestujúci už nemusí špekulovať, či nastúpi do autobusu košickej sadky alebo prešovskej sadky. Budú mu poskytnuté tie isté zľavy. Ďalšia fáza bude nasledovať v komunikácii s Dopravným podnikom mesta Prešov, Dopravným podnikom mesta Košice a Železničnou spoločnosťou Slovenskej republiky,“ vysvetlil Majerský.

Finančné prostriedky na modernizáciu vozidlového informačného a komunikačného systému budovania integrovaného dopravného systému v PSK získala SAD Prešov z výziev Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prostredníctvom operačného programu s názvom Integrovaný regionálny operačný program, ktorý je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.

V súčasnosti je dopravca v etape dodávky a postupnej inštalácie palubných počítačov, tlačiarní, kamerových systémov a wifi vo vozidlách.

V Prešove dňa 19. decembra 2018

Lea Heilová
Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK

Publikované: 20.12.2018 / Aktualizované: 10.01.2019 HoreTlačiť