Nad razením tunela Prešov dohliada sv. Barbora

Výstavba juhozápadného obchvatu napreduje

Tlačová správa

Výstavba tunela Prešov, ktorý je súčasťou úseku D1 Prešov západ – Prešov juh, je v plnom prúde. Pri jeho východnom portáli dnes osadili sošku svätej Barbory, patrónky baníkov, s požehnaním rímskokatolíckeho košického pomocného biskupa Mareka Forgáča.

Tunel Prešov je hlavným tunelovým objektom tzv. juhozápadného obchvatu mesta Prešov. Účelom tohto objektu je vytvorenie nosnej konštrukcie tunela v horninovom masíve výstavbou bez narušenia podložia. S razením tunela zhotoviteľ začal 31. júla. „Tunel Prešov bude dvojrúrový, s jednosmernou premávkou v každej rúre. Severná tunelová rúra bude mať dĺžku 2 230,5 m a južná 2 244 m. Razenie je realizované zo západného i východného portálu cyklickou metódou razenia – novou rakúskou tunelovacou metódou,“ uviedol predseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti Ladislav Dudáš.

Výrub z tunela predstavuje približne 400 tisíc kubických metrov zeminy. Keďže jedno vozidlo vyvezie 8 kubických metrov, z tunela tieto vozidlá budú musieť vyjsť asi 50 000 – krát. Predpoklad prerazenia tunela je v lete 2019.

„Pre nás je veľmi podstatné, že sa začalo raziť a práce na tejto veľkej investícii viditeľne napredujú. Prešovský kraj to priblíži bezpečnejšie a rýchlejšie k Bratislave. Tento úsek bude slúžiť na prepojenie privádzača v smere od Popradu, Levoče ku Košiciam. Verím, že sa zhotoviteľovi podarí naplniť všetky očakávania a že sa na tomto mieste zídeme po úspešnom ukončení celého diela ,“ povedal predseda PSK Milan Majerský, ktorý zaželal výstavbe bezpečný priebeh už pod patrónkou sv. Barbory. Zdôraznil zároveň, že prioritou pre odľahčenie dopravy v krajskom meste naďalej zostáva výstavba severného obchvatu R4. „Podľa našich informácií je tento zámer vo veľmi vysokom štádiu rozpracovanosti a prípravy. Podporila ho aj vláda nedávnou dohodou medzi Slovenskom a Poľskom, kde bolo deklarované, že najvyššou prioritou na rýchlostnej ceste R4 je severný obchvat Prešova. Verím, že sa ho dočkáme,“ dodal predseda.

Diaľničný úsek D1 Prešov západ – Prešov juh za vyše 350 miliónov eur bude dlhý takmer osem kilometrov, na trase bude 18 mostov, dvojrúrový tunel dlhý vyše dva kilometre, 17 vetiev križovatiek s dĺžkou 11 kilometrov a šesť kilometrov protihlukových stien. Jeho výstavba je spolufinancovaná z fondov Európskej únie. Odovzdanie stavby do užívania je naplánované na jún 2021.

V Prešove 23. augusta 2018

Daša Jeleňová