Do Prešova prichádzajú tisícky mladých ľudí

Dôvodom je Národné stretnutie mládeže P18

Tlačová správa

Historicky tretie Národné stretnutie mládeže sa v týchto dňoch začína v Prešove. Pomocnú ruku pri vyše dvojročných prípravách podal aj Prešovský samosprávny kraj.

Časť centrálneho tímu a dobrovoľníci sú už v metropole Šariša. Onedlho dorazia na miesto aj prví účastníci stretnutia. Organizátori odhadujú ich počet na viac ako 4000. Tí, ktorí sa na podujatie P18 prihlásili v predstihu, majú nárok aj na stravu a ubytovanie. Rozmiestnení budú na viacerých stredných školách a internátoch. Tie poskytol organizátorom Prešovský samosprávny kraj (PSK) na základe dohody o vzájomnej spolupráci, ktorú kraj podpísal v máji tohto roku s Radou pre mládež a Konferenciou biskupov Slovenska (KBS).

Domovom pre stovky mladých z celého Slovenska sa tak na pár dní stanú školské triedy, telocvične a internáty. Svoje priestory poskytlo 10 stredných škôl v Prešove, a to Gymnázium J. A. Raymana, Hotelová akadémia Prešov, Obchodná akadémia Prešov, SOŠ na Košickej ulici, SOŠ dopravná, SOŠ podnikania, SOŠ technická, Spojená škola Ľ. Podjavorinskej, Spojená škola na Kollárovej, SPŠ strojnícka a Stredná zdravotnícka škola.

„Som veľmi rád, že Prešovský samosprávny kraj mohol byť nápomocný v prípravnej fáze stretnutia. Vynaložili sme na to maximálne úsilie. Preto dúfam, že vo finále bude všetko tak, ako má byť a mladí ľudia sa budú u nás cítiť príjemne,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a dodal, že Prešovský kraj okrem ubytovacích jednotiek pomohol organizátorom P18 aj s technickým zabezpečením stretnutia a zároveň sa zapojil do Popoludnia angažovanosti simulovaným zasadnutím zastupiteľstva a koordináciou aktivít Za krajší Prešov.

Mladým tak v piatok 27.7. od 15.00 hod. ponúkne možnosť nahliadnuť na priebeh zasadnutia zastupiteľstva. Na vlastnej koži si budú môcť vyskúšať, aké je to prijímať správne rozhodnutia a riešenia v prospech občanov.

Národné stretnutie mládeže P18 sa uskutoční od 26. – 29. júla 2018 v Prešove. Po Ružomberku (2013) a Poprade (2015) ide o tretie stretnutie tohto typu. Organizuje ho Rada pre mládež a univerzity KBS v spolupráci s mestom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom. Inšpiráciou sú Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa po prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II. Mladí sa v týchto dňoch v Prešove budú pripravovať na Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia v januári 2019 v Paname.

V Prešove dňa 24. júla 2018

Lea Heilová
Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov

formát PDF PSK uzavrel dohodu o spolupráci (37,3 kB)