Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Dôležitý oznam!

Práve sa nachádzate na starom webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja po-kraj.sk, ktorý slúži na archívne účely.

Všetky aktuálne informácie nájdete na novej adrese: www.psk.sk
 

 

 
Späť

Yehuda Lahav

Novinár a spisovateľ Yehuda Lahav, dlhoročný reportér z Blízkeho východu, sa vlastným menom volá Štefan Weiszlovits. Narodil sa 17. januára 1930 v Košiciach, celú mladosť však prežil v Prešove.

Ako jediný z rodiny prežil holokaust. Jeho rodičia zahynuli v koncentračnom tábore v Osvienčime, on sám sa tejto hrozbe vyhol tým, že ho ukryli príbuzní v Budapešti. Počas druhej svetovej vojny spolupracoval s Červenou armádou pri jej ťažení na Berlín ako tlmočník. Po návrate do Prešova sa angažoval v sionistickom mládežníckom hnutí, odišiel budovať Trať mládeže a koncom 40. rokov do izraelského kibucu Merchavja. V Izraeli žil Yehuda Lahav od roku 1949.

Yehuda Lahav bol dlhoročným novinárom, pričom bol známy svojou snahou prispieť k zmierneniu izraelsko-palestínskeho napätia. Ortodoxní Židia mu vyčítali prílišnú umiernenosť, ako aj to, že sa v prvých rokoch v Izraeli angažoval v tamojšej komunistickej strane.

Hlas Yehudu Lahava a jeho príspevky slovenskí poslucháči dôverne poznajú zo spravodajstva Slovenského rozhlasu či z televízií, z viacerých slovenských, českých i maďarských médií, do ktorých prispieval aktualitami.

Do rodného Československa sa vrátil počas nežnej revolúcie v roku 1989. Nie natrvalo, ale ako zahraničný korešpondent v strednej Európe. V slovenčine mu vyšli tri knihy - Zjazvený život (2003), Odsúdení spolu žiť (2005) a Odvrátená tvár konfliktu (2008). Na vydanie sa už pripravuje aj štvrtá, s názvom Čechoslováci v Izraeli.

Práve vďaka jeho aktivite má dnes Prešov svoje partnerské mesto aj v Izraeli. Je ním Rishon LeZion, kde Yehuda Lahav žil.

Yehuda Lahav zomrel 5. júla 2010 vo veku 80 rokov.

Publikované: 25.09.2012 / Aktualizované: 19.02.2019 HoreTlačiť