Metropolita LAVR

Metropolita LAVR, občianskym menom Vasiľ Škurla sa narodil 1. januára 1928 v Ladomírovej.

Ako jedenásťročný vstúpil do monastyru prepodobného Jóva Počajevského v Ladomírovej. V roku 1944 odcestoval do USA. V roku 1947 sa stal riasoforným mníchom a prijal meno svätého mučeníka Lavra. V roku 1954 ukončil Svätotrojické duchovné seminárium v Jordanville. V roku 1967 bol vysvätený za Biskupa Manhattanského a stal sa Biskupom Syrakúzskym a Trojickým. V roku 1981 bol povýšený na arcibiskupa. Stal sa arcibiskupom Syrakúzskym a Trojickým, predstaveným najznámejšieho pravoslávneho monastiera Zarubežia Sväto Trojického monastiera v Jordanville a tajomníkom Synody biskupov.

Vladyka Lavr strávil 10 rokov na poslušaniji v Synode. Od roku 2001 pôsobil ako metropolita východo-americký a newyorský.

Metropolita Lavr má obrovskú zásluhu na tom, že Ruská pravoslávna cirkev sa po 90-tich rokoch rozdelenia opäť zjednotila. V roku 2002 sa oficiálne stretol s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom za účelom zblíženia oboch pravoslávnych cirkví. Proces vzájomných rokovaní vyvrcholil o päť rokov. 17. mája 2007 v Moskve, v Chráme Christa Spasiteľa, Jeho Svätejšenstvo Patriarcha Moskovskij a všetkého Ruska ALEXIJ II. a Jeho Vysokopreosväteščenstvo Metropolita LAVR podpísali Akt o kanoničnom zblížení a zjednotení Ruskej pravoslávnej cirkvi a Ruskej pravoslávnej zahraničnej cirkvi.

Metropolita Lavr zomrel 16. marca 2008 v Jordanville (USA).

Publikované: 26.09.2012 / Aktualizované: 19.02.2019 HoreTlačiť