Folklórny súbor ŠARIŠAN

Folklórny súbor ŠARIŠAN bol založený v roku 1967.

V tomto roku oslavuje 40. výročie svojho vzniku. Nahrávky ľudovej hudby Šarišan patria do klenotnice ľudovej hudby Slovenského rozhlasu.

V súbore hrá, spieva a tancuje viac ako 40 mladých ľudí. Ročne absolvuje vyše 70 vystúpení doma i v zahraničí. Je laureátom mnohých domácich i zahraničných festivalov. Dvakrát sa stal absolútnym víťazom celosvetovej súťaže folklórnych súborov na Sicílii v konkurencii 35 súborov celého sveta. Vystupoval v 32 krajinách na štyroch kontinentoch – Európe, Ázii, Afrike, Amerike.

Program súboru je inšpirovaný bohatstvom folklórnych tradícií regiónov východného Slovenska – Šariš, Zemplín, Gemer, Spiš. V umeleckom spracovaní Šarišanu prinášajú originalitu a neopakovateľnosť ľudového umenia pre celé Slovensko a sú významnou reprezentáciou národného kultúrneho bohatstva Slovenska v zahraničí. Od svojich počiatkov Šarišan vyniká osobitou dramaturgiou, úspešnou experimentálnou choreografickou tvorbou s využitím širokej škály netradičných ľudových nástrojov. Diváci oceňujú humorné s citom a nadhľadom inscenované tanečné a hudobno-spevácke čísla. Odborníkom imponuje originalita spracovania pôvodného folklórneho materiálu ako i vysoká technická vyspelosť interpretov.

Šarišan doposiaľ nahral 46 samostatných titulov na rôznych hudobných nosičoch, z toho 15 profilových. Vo svojej kolekcii má jednu platinovú platňu (toto ocenenie súbor získal ako prvý na svete v kategórii folklór), jednu diamantovú a 4 zlaté CD platne.

Publikované: 26.09.2012 / Aktualizované: 19.02.2019 HoreTlačiť