Komponent 3 - Geografický informačný systém GIS

Geoportál stránka

Cieľ

Hlavným cieľom komponentu je vytvorenie geoinfraštruktúry PSK ako infraštruktúry regionálnych priestorových informácií pre publikovanie otvorených dát.

Vykonané aktivity

• Analýza najvhodnejšieho cloudového riešenia pre nasadenie rSDI geOrchestra.
  • Rokovania s inštitúciami - realizované rokovania s Ministerstvom životného prostredia SR (MŽP SR), Ministerstvom vnútra SR (MV SR) a ÚPPVII o umiestnení geoportálu na vládny cloud.
  • Partnerstvá a datasety - posielanie žiadostí o partnerstvá a o poskytnutie konkrétnych datasetov na rôzne inštitúcie (v procese).
  • Mapové výstupy - vytvorenie niekoľkých čiastkových mapových výstupov ako sú:
    • Plán rekonštruovaných ciest PSK 2018,
    • Ambulantné pohotovostné služby PSK,
    • Zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK,
    • Školské zariadenia PSK,
    • Bezbariérová mapa kultúrnych zariadení PSK,
    • Lokalizácia TIC/IC podľa počtu a funkcionality v PSK 2019.
  • Týždenné konferenčné videohovory s expertmi SB (kontrola plnenia dohodnutých úloh a konzultácia nových úloh).
  • Úzka spolupráca s PU v Prešove a ďalšími aktérmi za účelom napĺňania priestorových informácií.
  • Študijná návšteva v rámci TAIEX (GéoBretagne v Rennes, Francúzsko, december 2018 za účelom získania "best practice" v oblasti budovania infraštruktúry priestorových informácií, skúseností s nasadzovaním riešenia GeOrchestra).
  • Dohoda o vzájomnej spolupráci medzi PSK a PU v Prešove - dňa 22. januára 2019 bola podpísaná ďalšia Dohoda o vzájomnej spolupráci medzi PSK a PU v Prešove s cieľom zintenzívniť a prehĺbiť spoločnú účasť na riešení a budovaní systému geografických dát.
  • Školenia softvérového prostredia geOrchestra a infraštruktúry priestorových informácií počas - uskutočnené v dňoch 22. - 25.1.2019 vedené expertmi SB.
  • Vznik nového Odboru informačno-komunikačných technológií, vrátane oddelenia priestorových informácií na Úrade PSK ako funkčného pracoviska priestorových informácií za účelom podpory rozhodovacích procesov od 1. februára 2019.
  • Výberové konania na obsadenie pracovného miesta na oddelenie dátového manažmentu na Úrade PSK.
  • Spustenie skúšobnej prevádzky Geoportálu ako prvé budú spracované dáta v oblastiach: profily okresov, cestovný ruch, poskytovanie zdravotníckej starostlivosti a vyššie uvedené čiastkové mapové výstupy.

Pripravované aktivity

• Príprava projektu "Lepší manažment dát PSK", projekt je zameraný na zlepšenie manažmentu a integrácie dát Úradu PSK a vybraných zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, predpokladaný rozpočet je 950 000,00 EUR.
  • Hodnotenie štúdie uskutočniteľnosti k projektu a súčasne PSK pripravuje Žiadosť o nenávratný finančný príspevok, ktorá bude podaná v rámci výzvy OP Integrovaná infraštruktúra (OPII) do 25. marca 2019.
  • Príprava pre nasadenie geoportálu do cloudovej infraštruktúry.

Report / Reports

Publikované: 07.03.2019 / Aktualizované: 18.06.2019 HoreTlačiť