10. ročník Športovca PSK opäť ovládol slovenský šampión - Tatran Prešov

Titul najúspešnejšieho športovca po štvrtýkrát získal hádzanár

Titul najúspešnejšieho športovca Prešovského samosprávneho kraja za rok 2012 ostal v hádzanárskej rodine. Štafetu však po Radčenkovi a Antlovi prevzal najväčší hádzanár Tatranu Prešov, Lotyš Dajnis Kristopans. Jubilejný 10. ročník slávnostného vyhlásenia najúspešnejších športovcov a športových kolektívov Prešovského samosprávneho kraja za rok 2012 sa konalo 8. januára v prešovskom Divadle Jonáša Záborského.

Odborná komisia za rok 2012 určila desať najúspešnejších športovcov PSK - jednotlivcov v kategórii dospelých bez určenia poradia, tri najúspešnejšie športové kolektívy v kategórii dospelých a v mládežníckej kategórii. Ocenení boli aj najúspešnejší študenti stredných škôl, školský športový kolektív, zdravotne postihnutý športovec, víťaz internetového hlasovania a udelená bola aj Cena predsedu PSK.

Najúspešnejším športovcom Prešovského samosprávneho kraja za rok 2012 sa stal Dajnis Kristopans, ľavoruká pravá spojka a kľúčová postava úradujúceho slovenského šampióna Tatran Prešov. V prvej desiatke bez určenia poradia ho podporil klubový kolega Alexander Radčenko. Medzi ocenených už tradične patrí prešovská taekwondistka Veronika Balážová, popradský horolezec Peter Hámor, stolnotenisový talent Eva Jurková z STMK Stropkov, či špičkový popradský tanečný pár Dušan Gruľa a Alexandra Ksiažeková. Silových trojbojárov z Bardejova v tomto roku zastupuje Marek Biroš. Z nových mien pribudli volejbalista Radoslav Száraz z VK Legend Watches Slávia Svidník, len 17-ročný Peter Fabián z Karate klubu Goju-kai Prešov a mladý kolkár Richard Varga z Veľkého Šariša.

Najlepším kolektívom dospelých sa podľa očakávaní zaslúžene stal slovenský šampión, hádzanársky klub Tatran Prešov. Druhé miesto medzi najlepšími kolektívmi dospelých obhájili volejbalisti z VK Chemes Humenné. Trojicu medzi dospelými uzatvárajú opäť volejbalisti – VK Legend Watches Slávia Svidník. Aj v kategórii najúspešnejších mládežníckych kolektívov za rok 2012 dominovali hádzanári. Mládežnícka zložka Tatran Prešov – dorastenci a žiaci si vybojovali prvé miesto. Druhé miesto patrí juniorom z VK Slávia Svidník. Tretiu priečku získal po prvýkrát mažoretkový šport – MK Flowers Prešov.

Už niekoľko rokov si krajská samospráva osobitne všíma aj úspechy študentov stredných škôl. Najúspešnejšími študentmi sa stali Erika Tartaľová zo Strednej odbornej školy na Košickej ulici v Prešove, ktorá sa venuje kickboxu a Jozef Čikovský, ktorý SOŠ technickú v Poprade reprezentuje v sánkovaní. Najúspešnejším školským športovým kolektívom za rok 2012 sa stali chlapci volejbalisti z Gymnázia arm. gen. L. Svobodu v Humennom.

Cenu pre zdravotne postihnutého športovca si prevzal Peter Kaščák z Kežmarku, ktorý v lukostreľbe reprezentoval Slovensko aj na olympijských hrách. Víťazkou internetového hlasovania sa stala Erika Tartaľová. Spomedzi 4 983 hlasov získala Prešovčanka z klubu Panther Prešov 1 132 hlasov. Zvláštne ocenenie - Cenu predsedu PSK, udelil Peter Chudík v tomto roku in memoriam olympijskému hádzanárovi Vincentovi Lafkovi, ktorý nečakane zomrel 15. decembra 2012.

Medzi najúspešnejších športovcov Prešovského kraja v 10-ročnej histórii vyhlasovania patria hádzanári Radoslav Antl (2011) a Alexander Radčenko z Tatranu Prešov (2009 a 2010), kulturista Andrej Hlinka zo Starej Ľubovne (2007), lyžiar Martin Bajčičák (2005 a 2006), nohejbalista Marek Tomčišák z Humenného (2004) a silová trojbojárka Eva Svjanteková z Bardejova (2002). Za rok 2008 toto ocenenie nebolo udelené a v roku 2003 anketa vôbec nebola vyhlásená.

Prešov 8. januára 2013

• Richard Varga - kolky Slávia Veľký Šariš

Telesne postihnutý športovec

• Peter Kaščák – lukostrelectco – MŠK Kežmarok