Zosuv Paršivá je opravený

Cesta Bijacovce – Lipany prejazdná o dva mesiace skôr

Cesta III/018 181 Bijacovce – Lipany je od dnešného dňa plne prejazdná. Vodiči tu prejdú bez akýkoľvek obmedzení. Stabilizácia zosuvu Paršivá sa začala v polovici septembra, kvôli vŕtaniu mikropilótov bola istý čas úplne neprejazdná.

Stavba mala byť podľa zmluvy ukončená do konca decembra, dodávateľ, akciová spoločnosť Doprastav, však rekonštrukciu ukončil o dva mesiace skôr. Ako potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest PSK, Vladimír Kozák, „na ceste sa budú realizovať ešte drobné dokončovacie práce, tie však nebudú mať vplyv na prejazdnosť úseku.“

Rozpočtový náklad na sanáciu problémového zosuvu dosiahol 276 000 €. Cestári riešili stabilizáciu zosuvu a konštrukcie cesty, pričom svah spevnili mikropilótami.

Samosprávny kraj opravu čiastočne prefinancoval z príspevku vlády SR na odstránenie následkov povodňových škôd. Povodne v roku 2010 totiž úsek vážne poškodili, cesta bola v tom čase dva mesiace úplne uzavretá. Kým sa začalo so samotnou opravou, bolo potrebné pripraviť technické podklady a projektovú dokumentáciu. Situáciu skomplikoval aj problém s vydaním stavebného povolenia, pretože bolo potrebné vykupovať pozemky.

22 kilometrov dlhá obchádzka je teda od dnešného dňa pre vodičov minulosťou.

Prešov 29. októbra 2012

Veronika Fitzeková