Vodárenská veža by mala slúžiť ako vyhliadka

Memorandum o revitalizácii nevyužívanej vodárenskej veže v Prešove podpísali 29. októbra predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a primátor mesta Prešov Pavel Hagyari. Nevyužívaný a chátrajúci objekt by sa mal stať sídlom Krajského informačného centra so sprístupnenou vyhliadkou pre návštevníkov.

Ako priblížil primátor, “mesto už asi rok komunikuje s vlastníkom objektu COOP Jednota. Komisia už odsúhlasila zámenu pozemkov, aby sa veža dostala do vlastníctva mesta. Je to výnimočná technická pamiatka, ktorá môže slúžiť nielen ako výhliadková veža, ale aj ako sídlo Krajského informačného centra."

Jedinečnosť technickej pamiatky vyzdvihol aj Peter Chudík: „Vodárenskú vežu považujem za jeden zo symbolov Prešova, preto vítam myšlienku jej oživenia. Chceli by sme ju dať naspäť do pôvodného stavu. Budem rád, keď mestské zastupiteľstvo schváli zámenu majetku s Jednotou. Prešovský samosprávny kraj by následne mohol do projektu majetkovo vstúpiť. Je to niečo výnimočné, čo iné mestá nemajú. Verím, že v novembri pristúpime k ďalším rokovaniam.“

Primátor zdôraznil, že staticky je budova v poriadku. V hornej časti je potrebné vymeniť sklenené tabule a urobiť menšie úpravy. P. Chudík uviedol, že objekt by sa mal stať spoločným vlastníctvom mestskej a regionálnej samosprávy na základe dohodnutých pravidiel. "Spodná časť budovy by mala byť využitá pre potreby Krajského informačného centra. V prípade, že budú dobré podmienky, ďalšie priestory na spodných podlažiach by mohli slúžiť pre novovznikajúcu Krajskú organizáciu cestovného ruchu," konštatoval prešovský župan. Predbežné zámery hovoria tiež o vyhliadke s kaviarňou a minigalériou hore na veži.

Vodárenská veža, ktorá je technickou pamiatkou, bola postavená v prvej polovici 20. storočia ako súčasť projektu vodovodnej siete. Nachádzal sa na nej rezervoár s objemom 350 kubických metrov. Vežu postavili podľa projektu maďarského rodáka Viliama Glasza na najvyššom bode štvrte Táborisko s vynikajúcim výhľadom na ďaleké okolie. Postupne stratila svoje opodstatnenie, bola prestavaná na vyhliadkovú vežu s presklenou kaviarňou na vrchole a reštauráciou a obchodmi pri základoch. Už vyše tri desaťročia je neprístupná.

Prešov 30. októbra 2012

Veronika Fitzeková