TSK 2012

V Prešove otvorili Centrum regionálnych dokumentov

Týždeň knižníc: Na návštevníkov čakajú mnohé podujatia a privilégiá

V pondelok 26. marca bol v Prešove otvorený už 13. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc pod názvom Knižnice pre všetkých. Týždeň, ktorý trvá od 26. marca do 1. apríla, je venovaný čitateľom, knihám a všetkému, čo s knihami súvisí.

Týždeň knižníc v Prešovskom kraji sa oficiálne začal otvorením Centra regionálnych dokumentov v Knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove. Nové centrum bude zhromažďovať všetky regionálne dokumenty v kraji. Súčasťou otvorenia bola prezentácia zdigitalizovaných regionálnych periodík a vernisáž výstavy fotografií Vitajte v Prešovskom kraji.

Počas celého týždňa sú pre pravidelných i náhodných návštevníkov pripravené mnohé podujatia: exkurzie, besedy, tvorivé dielne, zážitkové čítania, kvízy, výstavy, spomienkové večery, zábavné podujatia... Medzi privilégiá tradične patrí napríklad bezplatný zápis čitateľov, či odpustenie pokút za oneskorené vrátenie kníh. Každá knižnica má však tieto privilégiá riešené individuálne. Knižnice v Humennom, Starej Ľubovni a v Poprade ponúkajú aj zľavu na obnovenie čitateľského preukazu. Na čitateľov čakajú tiež burzy vyradených kníh. Veľmi obľúbený slávnostný zápis prvákov za čitateľov knižnice sa uskutoční nielen vo všetkých pobočkách, ale aj v bibliobuse, ktorý brázdi cesty svidníckeho okresu. V Bardejove a vo Vranove nad Topľou sa tento týždeň uskutoční vyhlásenie najaktívnejšieho detského čitateľa – Kráľ čitateľov.

Podduklianska knižnica vo Svidníku pripravila čitateľský maratón, vyhodnotenie súťaže Z ríše rozprávok, zážitkové čítanie i prehliadku malých recitátorov z materských škôl. Podtatranská knižnica viaceré akcie zamerala na tému holokaustu. Vo Vihorlatskej knižnici v Humennom na deti čaká rozprávkový karneval a mnohé rozprávkové pásma. V Ľubovnianskej knižnici nájdu návštevníci výstavu kreslených vtipov Smejeme sa s knihovníkmi, ale i postavičku Knihuľku, či Čarovného rozprávkára.

Pre starších čitateľov majú knižnice v zásobe besedy so zaujímavými autormi, medzi ktorými nechýba historik Pavel Dvořák, autori Roman Brat, Ján Kopina, či autorky ženských románov Marta Fartelová a Daša Čejková.

Vyvrcholením celého týždňa bude v poradí už 9. Noc s Andersenom, ktorá je oslavou Medzinárodného dňa detskej knihy. Deti strávia celú noc v knižnici s knižkami, ale nielen s nimi. Kým v Prešove je nočnou témou Cirkus v knižnici, v Starej Ľubovni zase medzi deti zavíta kastelán s tajomnými príbehmi z neďalekého hradu.

Prehľad všetkých podujatí je uverejnený na webovej stránke PSK www.po.kraj.sk.

Prešov, 26. marca 2011

Veronika Fitzeková