Takmer 25 kilometrov opravených ciest na Zamagurí

Obnovená doprava na horskom priechode Javor

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) ukončila projekt Modernizácia cestného spojenia Pieninských národných parkov, ktorý výrazne pomohol zlepšiť dopravnú infraštruktúru na Zamagurí.

V rámci projektu prešovskí cestári zmodernizovali 24,5 kilometrov ciest na Zamagurí, na poľskej strane sa opravilo 8,3 km ciest. Dodávateľom sa na základe verejného obstarávania stala spoločnosť Inžinierske stavby Košice. Zmluva bola podpísaná v júni minulého roku s termínom ukončenia v decembri 2012.

Prvé stavebné práce sa začali v minulom roku na ceste II/543 na úseku č.1 - Kamienka – Veľký Lipník ako pokračovanie modernizácie ciest v staroľubovnianskom okrese, ktoré boli realizované z Regionálneho operačného programu v obci Kamienka. Ide o úsek dĺžky 11,3 km s rozpočtovým nákladom 894 tis. €, pričom všetky práce boli zrealizované v roku 2011.

Stavebné práce na úseku č. 2, II/542 Spišská Belá – Spišské Hanušovce, sa začali koncom minulého roku prieťahom cez obec Reľov. Celková dĺžka modernizácie tohto úseku predstavuje 5,6 km s rozpočtovým nákladom 616 tis. €.

Stavebné práce na komunikácii III/543043 Červený Kláštor – Lechnica boli dokončené v máji. Dláždenie priekopy v Červenom Kláštore smerom na Lechnicu cestári realizovali v roku 2011, živičný koberec položili v tomto roku. Ide o úsek dlhý 350 m s rozpočtovým nákladom 65 tis. €.

Veľmi problémový bol úsek č. 4 III/541006 Toporec – Haligovce. Od mája do júla tu cestári zmodernizovali 7,24 km ciest s rozpočtovým nákladom 757 tis. €. „Na tento úsek sme mimoriadne pyšní, pretože sme obnovili dopravu na horskom priechode Javor medzi obcami Toporec a Haligovce, ktorá bola v posledných rokoch kvôli havarijnému stavu cesty úplne uzavretá“ zdôraznil Vladimír Kozák, riaditeľ SÚC PSK.

Celková výška preinvestovaných finančných prostriedkov dosiahla 3,8 mil. €, z toho 2,3 mil. € na slovenskej strane. Prostriedky Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) tvoria 85 % z celkových výdavkov, zvyšných 10 % na slovenskej strane bude financované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a 5 % zo zdrojov Prešovského samosprávneho kraja.

„Realizáciou projektu sme naplnili významný krok hlavného cieľa programu a projektu - rozvoj spolupráce poľsko-slovenského partnerstva. Úspešne sme nadviazali na projekt Modernizácia cestného spojenia Osturňa – štátna hranica – Niedzica, kde sa na slovenskej strane modernizovalo 13,8 km ciest. Realizácia projektov zlepšila priame spojenie v oblasti dopravy v poľsko-slovenskom prihraničnom území, zlepšili sa podmienky cezhraničnej infraštruktúry, bezpečnosť cestnej dopravy, zabezpečila sa lepšia dostupnosť a atraktívnosť územia pre obyvateľov, investorov a návštevníkov. Projekt podporil rozvoj podnikania, pracovné príležitosti a zintenzívnil rozvoj cestovného ruchu. Teší ma, že aj takto pomáhame rozvoju Pieninských národných parkov na oboch stranách hranice,“ dodal Vladimír Kozák.

Prešov 18. decembra 2012

Veronika Fitzeková