Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475

Delegácia z Pardubického kraja

Pardubický kraj viackrát pomohol PSK v krízových situáciách

Hajtman Pardubického kraja (Česká republika) Radko Martínek si v rámci svojej oficiálnej návštevy v Prešovskom kraji dnes napoludnie pozrel zrekonštruovaný zosuv na Ceste slobody pri Vyšných Hágoch.
Na sanáciu zosuvu boli totiž použité aj prostriedky z finančného daru 500 tisíc českých korún od Pardubického kraja po povodniach v roku 2010. Pri tejto príležitosti bola odkrytá pamätná tabuľa.

K zosuvu na ceste č. II/537 v úseku Vyšné Hágy – Štrbské Pleso došlo 23. mája 2010 pod vplyvom intenzívnych zrážok. V dĺžke približne 30 metrov sa odtrhla časť cestného telesa a prepadla sa do hĺbky približne dva metre. Cestárom sa podarilo opraviť poškodenú vozovku za dva mesiace. Práce trvali od konca mája do 2. augusta 2010 a náklady dosiahli takmer 500 000 eur. „Použili sme zdroje z rezervného fondu PSK. Na prefinancovanie opravy sme použili aj dar nášho partnerského Pardubického regiónu. Sumu 19 340 eur, ktorú nám venovali v rámci solidarity po povodniach, sme sa rozhodli použiť na tento účel, pretože túto cestu hojne využívajú práve českí turisti,“ vysvetlil predseda PSK Peter Chudík.

Nebola to však jediná pomoc od partnerského českého regiónu pri riešení krízových situácií. Po vlne ničivých povodní v lete 2004 Pardubický kraj poslal v auguste do Prešova materiálnu pomoc v hodnote 100 000 českých korún. Už o niekoľko mesiacov, v novembri 2004, postihla Vysoké Tatry ničivá smršť. Aj vtedy medzi prvými pomohol nášmu regiónu práve Pardubický kraj sumou 500 tisíc českých korún. Následne počas letných mesiacov českí študenti priamo pomáhali aj pri odstraňovaní následkov kalamity.

Predstavitelia oboch krajov v rámci rokovaní venovali osobitnú pozornosť aj transformácii zariadení sociálnej starostlivosti. Oficiálnu delegáciu Pardubického kraja prijal aj primátor Popradu Anton Danko a primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak, ktorí prezentovali predovšetkým možnosti rozvoja cestovného ruchu.

Pardubický kraj je najstarším partnerským regiónom Prešovského kraja. Zmluva o spolupráci bola podpísaná ako prvá v histórii PSK - 23. októbra 2002.

Prešov 27. apríla 2012

Veronika Fitzeková

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová