Olympijské posolstvo 2012

Olympijská štafeta Posolstvo Hrám XXX. olympiády Londýn 2012, ktorá sa začala koncom marca v Bratislave, sa postupne cez jednotlivé slovenské regióny dostáva aj na východ republiky.

Olympijský oheň znamená, že za istý čas sa budú olympijské hry a všetci sa na ne majú pripraviť a bude to veľká slávnosť. Vítanie ohňa v jednotlivých regiónoch má pripomenúť občanom, že máme olympionikov. Preto olympijské kluby v regiónoch pripravujú množstvo podujatí. Účastníkom štafety sa jednotlivých mestách môže stať ktokoľvek – kto sa rozhodne pridať a tým podporiť olympijské posolstvo. Záujemcovia nemusia len bežať, ale môžu využiť aj všetky dostupné prepravné prostriedky ‑ bicykle, kolieskové korčule, kolobežky a iné.

V utorok 8. mája olympijskú štafetu popoludní privítame v Prešove. Na Hlavnej ulici o 14.45 h bežci odovzdajú štafetu predstaviteľom mesta i Prešovského samosprávneho kraja. Čaša s ohňom bude na Hlavnej ulici až do večera, takže všetci záujemcovia budú mať dosť času na pamätnú fotografiu. Večer na Hlavnej ulici odštartuje už 52. ročník tradičného podujatia Večerný beh Prešovom. Pri príležitosti slovenskej olympisjkej štafety pripravil Olympijský klub viacero podujatí pre deti. Vedomostné súťaže o olypijských hrách pre základné i stredné škoyl sa uskutočnia na Fakulte športu Prešovskej univerzity 9 a 10. mája o 10.00 hodine.

O deň neskôr, 9. mája, privítajú olypijskú štafetu s pochodňou v Bardejove. Bežci sa nakrátko zastavia i v obci Raslavice, kde ich stretnete o 10.00 hodine. Medzi 11.00 a 16.00 hodinou je v Bardejove pripravený športový program i stretnutie s primátorom.

Vo štvrtok 10. mája sa z olympijskej pochodne môžu potešiť tri šarišské mestá: Od 9.15 do 10.15 h bude štafeta vo Veľkom Šariši, medzi 11.00 a 12.00 h v Sabinove a svoju celodennú cestu ukončí v Lipanoch, kde sa olympijská štafeta zdrží od 13.00 do 15.00 h.

V piatok 11. mája o 10.00 h pribehnú športovci so štafetou do Levoče, kde si ju prevezme primátor.

Posolstvo Hrám XXX. Olympiády bude pokračovať nasledujúci týždeň v tatranskom regióne. V utorok 15. mája sa štafeta presunie zo Základnej školy v Švábovciach na ZŠ na Jarnej ulici v Poprade, kde je o 10.00 hodine na štadióne naplánované slávnostné privítanie. Už o 12.30 h sa na olympijskú pochodeň môžu tešiť obyvatelia Kežmarku.

V stredu 16. mája poputuje symbolický oheň z Cirkevnej spojenej školy v Poprade do Svitu, Šuňavy a Štrby.

Olympijské posolstvo sa v Prešovskom kraji zdrží do 17. mája. V tento deň je naplánované privítanie štafety v meste Vysoké Tatry, kde budú v Tatranskej Lesnej vysadené stromčeky v Olympijskom lese. Zo Štrbského Plesa sa uskutoční výstup na Kriváň, kde si olympijskú pochodeň prevezmú zástupcovia Žilinského kraja.

Slovenská olympijská štafeta sa po prvýkrát na Slovensku konala pred olympijskými hrami v Aténach v roku 2004. Veľký ohlas verejnosti bol podnetom na pokračovanie. Jej cieľom je motivovať hlavne deti a mládež na Slovensku, aby si uvedomili, že olympizmus a šport patria k životu a skrášľujú ho.

Harmonogram olympijskej štafety v Prešovskom kraji:

8. mája – 14.45 h – Prešov, Hlavná ul.

9. mája – 09.15 h – Raslavice
               11.00 h – Bardejov