Nová miestnosť sociálnej rehabilitácie

V Centre sociálnych služieb (CSS) Clementia, Ličartovce dnesslávnostne otvorili miestnosť sociálnej rehabilitácie. „Súvisí to s integráciou prijímateľov sociálnej pomoci a ich zapojením do bežného života. Prijímateľom sociálnej pomoci sa snažíme vytvoriť domáce prostredie,“ priblížila riaditeľka CSS Agáta Nirodová.

V široko koncipovanom priestore je umiestnená kuchynka s jedálenskou časťou, ktorá prechádza do obývačky s televízorom. Miestnosť bude slúžiť klientom na nácvik sebaoslužných úkonov, ktoré by realizovali v domácnosti, napríklad varenie, umývanie riadu, upratovanie, ale tiež voľnočasové a relaxačné aktivity. Klienti sa postupne začnú učiť napríklad obsluhu spotrebičov.

V deň otvorenia začali klienti s prípravou jednoduchších sladkých receptov. Po prvýkrát si s pomocou ošetrovateľov uvarili puding a pripravili nepečenú tortu. Zvládli aj prípravu kávy a čaju.

Zriadenie špeciálneho priestoru stálo približne 10 000 eur. Polovicou prispel zriaďovateľ – Prešovský samosprávny kraj, polovicou samotné zariadenie. Ako potvrdila riaditeľka, ich ambíciou je otvoriť ešte jednu takúto miestnosť. „Pre 85 prijímateľov sociálnej pomoci je jedna miestnosť málo. Túto sme otvorili v časti špecializovaného zariadenia pre prijímateľov so schizofréniou. Budúci rok by sme chceli podobný priestor vytvoriť aj v druhej časti – v domove sociálnych služieb.“

V Centre sociálnych služieb Clementia v Ličartovciach žije 85 prijímateľov sociálnej pomoci a pracuje 60 zamestnancov. Ročný rozpočet centra dosahuje 800 000 eur.

Ličartovce 30. októbra 2012

Veronika Fitzeková