Najkrajší kalendár 2012

Ocenenie pre kalendár PSK i pre knihu o hrade Ľubovňa

V súťaži o najkrajší kalendár Slovenska 2012 získal Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii regióny druhé miesto za nástenný kalendár Najkrajšie panorámy Prešovského kraja.

Tohtoročný kalendár je vytvorený prevažne z fotografií Milana Kapustu, ktoré kraj získal z projektu Vitajte v PSK v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Zaujímavosťou nástenného kalendára sú avíza na významné kultúrne podujatia v regióne. Do jubilejného 20. ročníka súťaže prihlásilo 34 vystavovateľov spolu 48 kalendárov. Okrem cien v desiatich kategóriách bolo udelených päť mimoriadnych ocenení.

PSK svojimi nástennými kalendármi už tradične v tejto súťaži obsadzuje popredné priečky – v roku 2008 prvé miesto s kalendárom Pamiatky horného Šariša v skanzene Šarišského múzea, v roku 2009 druhé miesto za nástenný kalendár Renesančný kaštieľ v Humennom, v roku 2010 prvé miesto za kalendár Sedem divov Prešovského kraja.

Aj ďalšie významné ocenenie ostáva v Prešovskom kraji. V súťaži Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2011, v kategórii knihy o kraji a regióne, získalo Ľubovnianske múzeum – hrad prvé miesto za publikáciu Sedem storočí hradov Ľubovňa a Dunajec. Kniha bola jednou z aktivít projektu Historické poznanie ako predpoklad prehlbovania spišského regionálneho povedomia v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Autorsky sa na nej podieľali Miroslav Števík a Tadeusz Trajdos a fotografi Jozef Česla a Krzysztof Mazur.

Spomedzi účastníkov z Prešovského kraja boli úspešné aj ďalšie samosprávy: mesto Vysoké Tatry s knihou Tatranské chaty, majáky v mori skál a snehu obsadilo 2. miesto v kategórii knihy o mestách a prospekt o Vysokých Tatrách získal 1. miesto v kategórii Propagačné materiály o mestách. Obec Lendak si odniesla 2. miesto v kategórii knihy o obciach za knihu s názvom Lendak.

Slávnostné vyhodnotenie a vyhlásenie výsledkov oboch súťaží sa uskutoční 11. apríla v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici v rámci vernisáže víťazných exponátov. Výstava zostane v Banskej Bystrici do 30. apríla. Počas roka bude postupne putovať po vybraných slovenských mestách - Bardejov, Košice, Levice, Lučenec, Muráň, Nitra, Piešťany, Rožňava, Stará Ľubovňa, Veľký Krtíš a Zvolen.

Súťaž najkrajší kalendár Slovenska má dlhoročnú tradíciu, v tomto roku sa koná jublejný 20. ročník. Súťaž Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku píše v tomto roku 5. ročník. Obe súťaže vyhlasuje a organizuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov.

Všetky výsledky nájdete na stránke http://www.najkrajsieknihy.sk/vysledky.html

Prešov 5. apríla 2012

Veronika Fitzeková