Minister sľúbil viac práce pre mladých

Na pracovnom obede za účasti poslanca Národnej rady SR Stanislava Kubánka sa 19. októbra v Prešove stretli minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.

Minister ubezpečil župana, že pripravované nástroje týkajúce sa zamestnanosti mladých budú mať výrazný dopad predovšetkým v Prešovskom kraji. “Ide projekty prioritne určené pre zamestnanosť mladých ľudí. Zameriame sa v nich na podporu novovzniknutých pracovných miest minimálne po dobu 12 mesiacov pre absolventov do 29 rokov, ktorí boli evidovaní na úrade práce aspoň jeden mesiac,“ uviedol minister. Dodal tiež, že ministerstvo sa plánuje zamerať aj na menej využívané nástroje aktívnej politiky trhu práce. Zároveň bude prísnejšie a starostlivejšie sledovať možné zneužívania týchto nástrojov.

Peter Chudík informoval Jána Richtera o pripravovanom autistickom centre v Prešove, ktoré bude klientom poskytovať možnosť týždenného pobytu. Ako zdôraznil P. Chudík, „je to novinka na Slovensku. Ide o pilotný projekt, ktorý môže preskúmať možnosti takéhto riešenia pre prijímateľov, ktorí to potrebujú.“

Župan zároveň požiadal ministra o pomoc pri riešení problémov detského stacionára Korytnačka v Kežmarku. Problémy v stacionári vznikli ešte v máji, kedy mesto stacionár presťahovalo a zvýšilo platbu pre rodičov na 400 eur mesačne.
Rodičia vtedy požiadali samosprávny kraj, aby si vzal detský stacionár Korytnačka pod svoju správu ako detašované pracovisko Domova sociálnych služieb Ľubica. Hoci ročné náklady na prevádzku zariadenia si vyžiadajú 200 000 €, Peter Chudík vtedy priamo na mieste sľúbil rodičom telesne a duševne chorých detí, že do konca roka skúsi nájsť riešenie. Dnes preto požiadal ministra, aby mohol samosprávny kraj od štátu odkúpiť bývalé priestory stacionára. „Chceli by sme nákup zrealizovať ešte do konca roka, aby stacionár už od 1. januára 2013 mohol pracovať pod krídlami samosprávneho kraja. Obyvatelia nášho kraja to potrebujú,“ vysvetlil župan. Ako potvrdil, zámer chce predložiť poslancom krajského parlamentu už na najbližšom rokovaní v utorok. „Nebol čas prerokovať to postupne v komisiách, verím však, že poslanci budú voči rodičom týchto detí ústretoví,“ uzavrel predseda PSK.

Prešov 19. októbra 2012

Veronika Fitzeková