ITF Slovakiatour 2012

Prešovský kraj predstaví na veľtrhu stredovek

V expozícii ukáže unikátne makety drevených kostolíkov

Prešovský samosprávny kraj predstaví na 18. veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2012 v Bratislave jedinečnosti regiónu s dôrazom na stredoveké mestá Prešovského kraja – Bardejov, Levoča, Kežmarok a Stará Ľubovňa.

„Náš kraj je regiónom jedinečností. Veď až dve tretiny všetkých kultúrnych pamiatok Slovenska sa nachádzajú priamo na území Prešovského kraja. Zároveň však máme päť národných parkov a 180 chránených území, ktoré ponúkajú návštevníkom tisíc rôznych podôb prírody. Málokde je na takom malom kúsku zeme sústredené také veľké bohatstvo ako v Prešovskom kraji. Na veľtrhoch sa postupne snažíme upozorniť na niečo iné, preto sme tento rok vybrali malebné stredoveké mestá, ktoré dodnes dýchajú špecifickou atmosférou,“ priblížil predseda PSK Peter Chudík.

V roku 2001 Bardejov, Levoča, Kežmarok a Stará Ľubovňavytvorili úspešnú marketingovú značku - Slovenské kráľovské mestá, pod ktorou sa spoločne prezentujú. Vo štvrtok 19. januára o 13.00 h je priamo v stánku PSK naplánovaná oslava 10. výročia podpísania deklarácie o spolupráci Slovenských kráľovských miest za účasti všetkých zainteresovaných. Tieto výnimočné historické mestá si zachovali mimoriadne bohatú kultúrnu identitu a dnes sú takmer všetky zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Každé mesto privedie so sebou na veľtrh reálnu postavu zo svojej histórie. Návštevníkom sa počas štyroch dní predstaví bardejovský kat, levočská Biela pani, kežmarská Čierna pani, či mešťan Gašpárek zo Starej Ľubovne.

Tohtoročnou špecialitou expozície Prešovského kraja budú i makety drevených kostolíkov. V kraji sa ich spolu nachádza 27, takmer polovicu z nich uvidia aj návštevníci priamo v stánku PSK. Drevené kostolíky patria medzi „sedem divov Prešovského kraja“, ktoré si vo verejnej ankete pred niekoľkými rokmi vybrali obyvatelia regiónu. Všetkých sedem divov sa bude v expozícii prezentovať.

V rámci programu v stánku PSK vystúpi mužská spevácka skupina Hačure z Humenného (19. januára) a folklórne zoskupenie Alexanderčíkovci (21. januára). Na piatok 20. januára popoludní je naplánovaná autogramiáda hokejistov z HC Lev Poprad.

Priamo v expozícii Prešovského kraja sa počas výstavy budú prezentovať viacerí vystavovatelia - mestá Prešov a Vysoké Tatry, Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, Regionálne združenie tatranských a podtatranských obcí, AQUAPARK Poprad, Štátne lesy Tatranského národného parku, Kúpele Vyšné Ružbachy, Golfový rezort Black Stork, Sorea, spoločnosti Karloff, Gas Família, Nestville Distillery, či Tatramel a v neposlednom rade aj Liberecký kraj ako partnerský región PSK.

Pre odbornú verejnosť Prešovský kraj 19. januára od 13.30 h pripravil seminár Odhaľujeme to najlepšie, kde budú predstavené najzaujímavejšie realizované alebo pripravované aktivity v cestovnom ruchu.

Expozícia Prešovského samosprávneho kraja na veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour bude od 19. do 22. januára umiestnená na výstavisku Incheba, v hale B1, číslo stánku 315.

Prešov 13. januára 2012

Veronika Fitzeková