Havárie v dôsledku mrazov

Najhoršia je situácia v Podtatranskom múzeu

Silné mrazy v posledných týždňoch skomplikovali život najviac obyvateľom Starej Ľubovne. Kvôli nedostatku vody boli v meste zatvorené stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Situácia bola zložitá aj v Ľubovnianskej knižnici, ktorá tiež zostala bez vody. Pracovníčky však pracovali v špeciálnom režime, ktorý umožnil, aby otváracie hodiny v knižnici pre verejnosť neboli skrátené.

Mráz spôsobil aj havárie vo viacerých školských budovách v Prešovskom kraji, situácia však nie je kritická. Asi najhorší je momentálne stav na Strednej odbornej škole na Pradiarni v Kežmarku, kde zamrzlo potrubie. „Máme tam veľký problém s kotlami, ktoré sú také staré, že podobné už nie sú na celom východnom Slovensku. Spolu s revíznym technikom musíme nájsť riešenie,“ priblížil vedúci odboru školstva PSK Karol Lacko.

Podľa jeho slov školám veľmi pomohli investície v minulých rokoch, ktoré boli zamerané na zateplenie budov, opravy striech, výmenu okien, rekonštrukciu tepelného hospodárstva. Kežmarská SOŠ patrí k tým, ktoré rekonštrukcia obišla. Stojí na periférii mesta a samosprávny kraj ju už dnes nedokáže celkom využiť. Preto časť priesť priestorov prenajíma základnej škole.

Problém so zamrznutým potrubím riešili začiatkom týždňa aj v Obchodnej akadémii v Humennom, ale všetko je už v poriadku.

Vodovodné rúry zamrzli aj v Domove sociálnych služieb na Važeckej ulici v Prešove. Škody sú vyčíslené na 14 000 €, podľa vedúcej sociálneho odboru Mgr. Margity Ďörďovej je však už všetko v poriadku: „Deti v zariadení boli trochu obmedzené, lebo na poschodí netiekla voda, ale inak sme to zvládli bez väčších problémov.“

Mimoriadne vážnu situáciu rieši Potatranské múzeum v Poprade. V dôsledku havárie muselo zatvoriť budovu v Spišskej Sobote, kde sú umiestnené expozície cechy a remeslá, meštianske bývanie a sakrálne pamiatky. V budove popraskali vodovodné rozvody vedené v stenách: „Museli sme búrať, aby sme odkryli potrubie v stenách. Ukázalo sa, že rozvody nie sú len zamrznuté, ale zhrdzavené a popraskané,“ vysvetlila Magdaléna Bekessová, riaditeľka múzea. V roku 2000 sa síce uskutočnila rekonštrukcia kotolne, ale objem finančných prostriedkov už nestačil na výmenu rozvodov, ktoré pochádzajú z rokov 1974 a 1978. „Najhoršie sú na tom rozvody pod strechou, ktorá nie je zateplená, a v múre,“ konkretizovala M. Bekessová. Rozsah škôd ešte nie je definitivne vyčíslený. O tom, že riešenie nebude lacné, svedčí aj skutočnosť, všetky kroky musí múzeum konzultovať s pamiatkármi, keďže ide o historickú budovu. Kedy objekt opäť sprístupnia verejnosti, ešte nie je známe.

Prešov 9. februára 2012

Veronika Fitzeková