Dopravný komunikačný systém mesta Prešov

Župan a štátny tajomník navrhujú rýchle dopravné riešenie pre Prešov

Riešenie dopravného komunikačného systému v meste Prešov bolo hlavnou témou dnešného stretnutia v Prešove. Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Andrej Holák navrhujú riešenie, ktoré by mohlo pomôcť do výstavby diaľnice D1 a rýchlostnej komunikácie R4.

„Snažíme sa pomôcť Prešovskému samosprávnemu kraju riešiť dopravnú situáciu v krajskom meste, kým bude dokončená D1 a R4,“ potvrdil A. Holák a dodal, že prvoradou snahou je „odľahčiť cesty II. a III. triedy od tranzitnej dopravy.“

Prvým krokom by mala byť zámena ciest: ulice Hollého, Šafárikova a Lesík delostrelcov by mali byť preklasifikované na mestské komunikácie, Východná a Rusínska na cesty I. triedy. „Ťažké tranzitné vozidlá budú teda presmerované na tieto komunikácie, čo odľahčí obytné zóny, napríklad aj problémovú Solivarskú. Po majetkovom vysporiadaní pozemkov na Kuzmányho ulici by sme v budúcom roku mohli spustiť proces verejného obstarávania a v roku 2014 by sa mohol začať stavať tento chýbajúci 300-metrový úsek cesty,“ konkretizoval predseda PSK. Ako dodal, umožní to prepojiť Škultétyho – Čierny most – Rusínsku na Ul. gen Svobodu. „V tejto chvíli je to ideálne a najrýchlejšie riešenie do výstavby D1 a R4,“ zdôraznil P. Chudík.

V tejto súvislosti by Slovenská správa ciest (SSC) mala zabezpečiť úpravu dvoch križovatiek, Východná – Rusínska a Ul. gen. Svobodu – Rusínska, aby sa zvýšila ich priepustnosť. Nevyhnutné finančné náklady odhadol generálny riaditeľ SSC Roman Žembera na niekoľko stotisíc eur. Výstavba chýbajúceho úseku na Kuzmányho ulici sa podľa P. Chudíka pohybuje okolo 2,5 mil. €.

Extrémne nepriaznivú dopravnú situáciu v treťom najväčšom meste Slovenska podľa zúčastnených spôsobilo striedanie vlád a navrhovaných koncepcií. Ako podotkol A. Holák, sú to riešenia najkritickejších bodov. „Na Slovensku platí známe - lepšie neskôr ako nikdy. Preto možno neskoro, ale predsa len začíname riešiť niečo, čo by v najbližších rokoch mohlo pomôcť obyvateľom,“ uzavrel P. Chudík.

Prešov 23. novembra 2012

Veronika Fitzeková