Deň priateľstva 2012

V sobotu 12. mája sa na štátnej hranici Ubľa – Malyj Bereznyj uskutoční 11. ročník slovensko-ukrajinského Dňa priateľstva, alebo Dňa dobrosusedstva. Zakarpatská oblasť a Prešovský samosprávny kraj si navzájom vymenia knižné dary pre študentov.

Prešovský región venuje knihy v slovenskom jazyku pre pre Všeobecno-vzdelávaciu školu s rozšíreným vyučovaním slovenského jazyka v Užhorode. Naopak, riaditeľ Spojenej školy T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove, Igor Andrejčák, prevezme knižný dar od predstaviteľov Zakarpatskej oblasti.

Zástupcovia zúčastnených regiónov podpíšu tiež Program spoločných podujatí spolupráce PSK a Zakarpatskej oblastnej štátnej administrácie (ZOŠA) na rok 2012 a Protokol o spolupráci medzi Košickým samosprávnym krajom a ZOŠA. Dohodu o cezhraničnej spolupráci priamo na hranici podpíšu aj starostovia obce Ulič a obce Zabroď. Zástupcovia PSK účastníkom odprezentujú tiež možnosti programu ENPI.

Na Dni priateľstva sa každoročne zúčastňujú predstavitelia orgánov štátnej správy a samosprávy, spoločenských organizácií, podnikateľských subjektov a občanov v prihraničných oblastiach Slovenska a Ukrajiny. Cieľom medzinárodného spoločensko-kultúrneho podujatia je posilňovať priateľské partnerské vzťahy a nadväzovať kontakty. Organizátori na hranici očakávajú vyše 800 ľudí, pričom pozvanie prijal aj predseda ZOŠA Olexandr Ledida, predseda Zakarpatskej oblastnej rady Michajlo Michajlovič Kičkovskij a zástupcovia vyšších územných celkov Prešov i Košice.

Hlavným organizátorom tohtoročného Dňa priateľstva za slovenskú stranu je Košický samosprávny kraj v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, mestami Snina a Sobrance a spoločnosťou SESO Vranov nad Topľou, ktoré sa predstavia v samostatných stánkoch.

Práve z dôvodu konania Dňa priateľstva bude v sobotu 12. mája hraničný priechodUbľa – Malyj Bereznyj pre verejnosť uzavretý a to čase od 01,00 hod. do 20,00 hod. Občania pri ceste na Ukrajinu v tento deň môžu využiť hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod, resp. iné hraničné priechody na slovensko–ukrajinskej štátnej hranici, ktoré budú pracovať v obvyklom režime.

Prešov 11. mája 2012

Veronika Fitzeková