Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Zimná údržba 2011

Pripravená je technika i ľudia

Cestárom v Prešovskom kraji sa začala zima

Prešovský samosprávny kraj postihla prvá snehová nádielka už v piatok 7. októbra v oblasti Tatier a Starej Ľubovne. V minulom roku to bolo až 21. októbra. Podľa riaditeľa Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) Vladimíra Kozáka je to však na základe dlhodobých sledovaní v októbri extrém: „Zimný dispečing zavedieme podľa vývoja počasia. Poveternostné podmienky sú zatiaľ relatívne priaznivé. Stav pracovníkov budú ovplyvňovať ďalšie zrážky. Na výkony bude počas nadchádzajúcej zimnej sezóny nasadených vyše 500 pracovníkov – ale nie naraz, postupne.“

Cestári sú podľa jeho slov zatiaľ v domácej pohotovosti: „Znamená to, že monitorujeme počasie, vozidlá sú v pohotovosti ako teraz, takže okamžite môžu ísť do terénu podľa potreby.“ V súčasnosti pripravujú vozidlá na zimu. „Základná zostava je pripravená hlavne vo vysokohorských oblastiach - od Tatier cez Pieniny až po Medzilaborce a zvyšok sa pripravuje systémovo v časových termínoch, ktoré sú overené v týchto zemepisných šírkach,“ priblížil V. Kozák. Zdôraznil, že cestári nemali čas vydýchnuť si, pretože všetky sily a financie sústreďovali na odstraňovanie minuloročných povodňových škôd.

Úlohou SÚC PSK je počas zimy zabezpečiť zjazdnosť na 2 989 kilometroch ciest v Prešovskom kraji. V tom je zahrnutých 628 km ciest I. triedy a 2 361 km ciest II. a III. triedy v správe krajskej samosprávy. Cesty sú na zimnú údržbu rozdelené do 111 okruhov, ktoré sa snažia cestári aj ekonomicky zokruhovať. „Máme pripravené kapacity v 18 strediskách, aby sme dokázali zvládnuť 20 centimetrovú vrstvu snehu,“ uviedol V. Kozák. SÚC PSK má k dispozícii viac ako 113 posypových vozidiel. V zálohe je pripravených ďalších 27 vozidiel a špeciálnych strojov.
Aj materiál na zimnú sezónu 2011/2012 je zabezpečený. V súčasnosti je na skládkach pripravených 50 – 80 percent zásob – množstvo závisí od druhu posypového materiálu a kapacity skládok.

Priemerné náklady na zimnú údržbu ciest sa každoročne pohybujú okolo päť miliónov eur. „Konečné náklady však budú závisieť od skutočného počtu výjazdov sypačov, aj na úkor financií rezervovaných na letnú údržbu ciest,“ vysvetľuje V. Kozák. Ako dodal, „všetko závisí od počasia. Tomu prispôsobujeme kapacity, aby sme vedeli usmerňovať naše náklady.“

„Veríme, že zvládneme nápor zimy v nadchádzajúcej sezóne. Významnou mierou k tomu môžu prispieť aj motoristi. Ak nastane radikálna zmena počasia, na letných pneumatikách sa to ťažko zvláda. Preto prosíme vodičov, aby jazdu prispôsobili zimným podmienkam,“ uzatvoril Vladimír Kozák.

***

Prešov 10. októbra 2011

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Jeleňová Daša

hovorkyňa PSK

Tel.: 051 / 7081 135, GSM: 0904 832 004

dasa.jelenova@vucpo.sk  
Kancelária: 253, II. posch. 

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 11.10.2011 / Aktualizované: 19.01.2012 HoreTlačiť