Projekt - rekonštrukcia mostov 1

Cestári opravili tri mosty

V Prešovskom kraji sa končí rekonštrukcia mostných objektov

Cestári v Prešovskom kraji dnes a zajtra preberajú od dodávateľov tri zrekonštruované mosty na úsekoch ciest Zálesie – Spišská Stará Ves (okr. Kežmarok), Mičakovce – Hanušovce (okr. Vranov nad Topľou) a Krásny Brod – Medzilaborce (okr. Medzilaborce). Ako upozornil riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák, „ide o technické prevzatie mostov od zhotoviteľov. Teraz nasleduje preskúšanie mostov podľa platnej legislatívy. Kolaudačný proces, prípadne predčasné užívanie mostov riadi príslušný cestný správny orgán.“

Modernizáciu mostov umožnila implementácia projektu Rekonštrukcia mostov na cestách II. a III. triedy - 1. etapa. V rámci tohto projektu Prešovský samosprávny kraj zrekonštruuje na území kraja celkom štyri mosty v hodnote viac ako dva milióny eur. Okrem troch spomínaných mostov prebiehajú ešte práce na mostnom objekte na ceste III/5334 v úseku Bajerovce – Šarišské Dravce (okr. Sabinov). Ten by mal byť ukončený do konca novembra v rozpočtovom náklade 460 000 €.

Mostný objekt na ceste č. III/5424 Zálesie – Spišská Stará Ves, bol kvôli havarijnému stavu už dva roky úplne uzavretý. Doprava bola presmerovaná na miestnu komunikáciu, čím trpeli obyvatelia obce Matiašovce. Jeho oprava stála 440 000 €. Rekonštrukčné práce na mostoch Mičakovce – Hanušovce dosiahli objem 710 000 € Krásny Brod – Medzilaborce 425 000 €.

„Teší nás, že v rámci Regionálneho operačného programu, opatrenie 5.1, došlo postupne aj na potrebnú modernizáciu mostov v havarijom stave. V kraji máme 1 245 mostov, pričom mnohé z nich poškodzujú povodne a sú v zlom stave. Žiaľ, druhú etapu nám už minister nepodpísal. Okrem týchto zdrojov preto opravujeme mosty aj z vlastných prostriedkov,“ konštatuje predseda PSK Peter Chudík.

Prešovský samosprávny kraj spravuje spolu 2 438 kilometrov ciest II. a III. triedy a 1 245 mostov. Od roku 2004, kedy regionálne komunikácie prevzal do svojej správy, investoval do ich modernizácie vyše 70 mil. €.

Prešov 13. septembra 2011

Veronika Fitzeková