Otvorený list

Reakcia predstaviteľov samospráv na otvorený list podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša

Predsedovia Banskobystrického, Žilinského, Košického, Trnavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho, Prešovského samosprávneho kraja dôrazne protestujú proti demagógii, ktorej sa dopustil podpredseda vlády Ivan Mikloš. V otvorenom liste, ktorý adresoval predstaviteľom samospráv, chýba to najpodstatnejšie – otvorenosť. Otvorenosť v tom, aby priznal, že každoročne pribúdajú samosprávam nové kompetencie, avšak nie so zodpovedajúcim objemom financií, čo je v príkrom rozpore s Európskou chartou samosprávy. Otvorenosť v tom, že takýmto návrhom vláda berie samospráve podstatnú časť výnosov a presúva ju v prospech štátu. Fakty, ktoré minister otvorene nepriznal, hovoria jasnou rečou:
26. júla 2011 boli zástupcovia krajov na prerokovaní východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2012-14 na Ministerstve financií SR a dostali písomnú informáciu, že na rok 2012 budú mať samosprávne kraje podiel na daniach vo výške 472 mil. eur bez akejkoľvek zmienky o pripravovanom zákone.

Už o necelé tri týždne 11. augusta boli zástupcovia samosprávy na MF SR, kde im oznámili, že je pripravený nový zákon o rozpočtovom určení výnosu niektorých daní územnej samospráve. Minister Mikloš za 16 dní pripravil zákon, ktorého dôsledky budú znášať všetky obce, mestá a kraje na Slovensku. Berie mestám, obciam a samosprávnym krajom 250 miliónov. A ešte hovorí, že im prináša stabilitu. Ide o nesystémový a dehonestujúci zásah do podstaty miestnej demokracie, ktorú tvoria práve samosprávy. Predsedovia samosprávnych krajov vyzývajú ministra na odbornú diskusiu o tak závažnom zákone, ktorý nemôže vzniknúť za pár dní, bez akýchkoľvek posúdení dopadov na obyvateľov. V rámci pripomienkovacieho konania bolo vznesených 39 zásadných pripomienok. MF až 31 z nich neakceptovalo!!!

Prešov 7. októbra 2011

Predsedovia samosprávnych krajov