Nová odborná učebňa pre atraktívny odbor

Nový študijný odbor Technik energetických zariadení budov dostal aj novú učebňu. Študentom bola odovzdaná 25. novembra v priestoroch školy, kde sa odbor vyučuje - Stredná odborná škola technická v Prešove. Študenti sa postupne naučia inštalovať energetické zariadenia, ktoré sa bežne využívajú v budovách vo vykurovacích systémoch.

"Otvárame odbornú učebňu, ktorá je zariadená technológiou a technikou, ktorá zodpovedá súčasným trendom na trhu. Hodnota tejto samotnej dielne presahuje 260 000 eur," povedal riaditeľ SOŠ technickej Štefan Cmar. Zriadenie a vybavenie týchto priestorov v škole označil za obrovský prínos. Dodal, že takto majú žiaci vytvorené podmienky, aby si mohli nacvičiť to, čo ich bude v skutočnej praxi očakávať. Priamo v učebni sa nachádzajú zariadenia na výrobu energie, ako napríklad plynový a elektrický kotol. V iných priestoroch sú zasa inštalované technológie, ktoré pracujú na báze obnoviteľných zdrojov, využíva sa teda slnečné svetlo a biomasa. Takto získaná energia sa spotrebováva v priestoroch školy.

"Absolventi tohto odboru budú v praxi vykonávať montáž, servis a údržbu energetických zariadení budov na báze plynu a obnoviteľných zdrojov energie," povedal Š. Cmar. Zdôraznil, že vznik tohto odboru, ale aj vytváranie podmienok na praktickú prípravu, je pozitívnym príkladom prepojenia požiadaviek zamestnávateľov a vzdelávacieho systému.

V súčasnosti na SOŠ technickej v Prešove v tomto odbore študuje 57 žiakov, pričom v druhom ročníku sú dve triedy, kde je spolu 40 študentov. Prví absolventi teda zo školy odídu v roku 2014.

Po Trnave a Banskej Bystrici ide v poradí o tretiu takúto učebňu. Je to unikátny školský projekt, pretože impulz na vytvorenie takéhoto odboru vyšiel priamo z požiadaviek praxe od Aliančných partnerov SPP, ktorí avizovali nedostatok odborníkov v tejto oblasti.

Na financovaní projektu sa podieľal EkoFond, z vlastných zdrojov prispela škola a zariadenia zabezpečila skupina firiem, ktoré takéto produkty dodávajú domácnostiam.

Prešov 30. novembra 2011

Veronika Fitzeková