Mládežnícki lídri úspešne reprezentovali PSK

Od 17. do 21. októbra sa v Žiline konalo medzinárodné stretnutie mládeže v rámci projektu Priateľské kraje v zjednotenej Európe. V žiline sa stretli mládežníci z Durínskej spolkovej republiky (Nemecko), Malopoľského vojvodstva, Ľvovskej oblasti na Ukrajine, Žilinského a Prešovského samosprávneho kraja.

Cieľom stretnutia bolo oboznámiť sa s kultúrnym a prírodným bohatstvom, ľudovými tradíciami i súčasným životom v spomínaných krajinách. Ale samozrejme aj to, aby účastníci prelomili jazykovú bariéru a naučili sa vzájomne spolupracovať a otvorene porozprávať s ľuďmi z iných krajín.

Zaujímavé výlety

Stretnutie mládeže zo štyroch rozličných štátov zahŕňalo návštevy rôznych historických miest a zaujímavých pamiatok. Dokonca ani poniektorí slovenskí účastníci netušili, čo všetko sa nachádza v Žilinskom kraji, napríklad Slovenský orloj v Starej Bystrici.

Prvý deň nášho pobytu sme sa oboznámili s plánom na nasledujúce dni a postupne zoznámili so všetkými účastníkmi. Prelomiť bariéru jazyka spočiatku nebolo celkom jednoduché. Počas ďalších dní sme navštívili Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej, Čičmany - obec známu svojou unikátnou ľudovou architektúrou, stredoveký hrad Strečno, či skanzen vo Vychylovke, kde sme sa povozili na lesnej úvraťovej železnici. Odpočinúť si a zrelaxovať sme mohli v aquaparku Turčianske Teplice. Taktiež stretnúť sa s podpredsedom Žilinského samosprávneho kraja, ktorý nám udelil certifikáty o absolvovaní medzinárodného stretnutia. Vo večerných hodinách každý zúčastnený kraj odprezentoval kúsok zo svojej tradičnej kultúry. Mali sme možnosť ochutnať „maškrty“, či zahrať si hry typické pre daný kraj.

Účasť PSK

Náš kraj reprezentovali lídri Stredoškolského parlamentu Prešovského samosprávneho kraja, ktorí sa aktívne zapájajú do mládežníckych aktivít – Pavol Sýkora z Prešova, Denisa Mihoková z Bardejova a Gabriela Homoľová zo Svidníka. Koordinátorkou prešovskej skupiny bola aj tento rok Mgr. Marianna Hardoňová Fedorková zo Strednej odbornej školy dopravnej v Prešove. Okrem vynikajúcej prezentácie nášho regiónu predviedli ukážku ľudového folklóru a ponúkli zahraničných účastníkov slovenskými korbáčikmi.

Myslím, že tohtoročné stretnutie sa vydarilo na jednotku s hviezdičkou, len škoda, že trvalo tak krátko. Ani sme sa nenazdali a už bol koniec. Nič však neľutujeme, pretože sme mali možnosť zoznámiť sa s novými ľuďmi, nadviazať nové priateľstvá, vyskúšať si komunikáciu v cudzom jazyku, ale hlavne naučiť sa participovať. J

Projekt Priateľské kraje v zjednotenej Európe má dlhodobý charakter a na jeho realizácii sa podieľa Odbor školstva Úradu Prešovského samosprávneho kraja v spolupráci s Radou mládeže Prešovského kraja.

Prešov 26. októbra 2011

Gabriela Homoľová