15 nových strojov pre cestárov

Pracovníci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) si vo štvrtok 18. augusta slávnostne prevzali 15 kusov novej čistiacej techniky. Ide o historicky prvý nákup čistiacej techniky pre cestárov (zatiaľ sa kupovala len technika na zimnú údržbu). Zároveň ide v Prešovskom kraji o vôbec prvý nákup techniky s podporou finančných zdrojov Európskej únie.

Úspešný projekt, ktorý umožnil nákup techniky, má názov Nákup čistiacej techniky pre Správu a údržbu ciest Prešovského samosprávneho kraja. Cestári si žiadosť o nenávratný finančný príspevok podali v rámci operačného programu Životné prostredie ešte v roku 2009. „V spolupráci s naším zriaďovateľom – Prešovským samosprávnym krajom, v posledných rokoch svoje aktivity zameriavame na prípravu a realizáciu projektov v oblasti cestného hospodárstva v rámci Národného strategického referenčného rámca 2007-2013. Je to pre nás veľká príležitosť na obnovu rokmi zanedbanej cestnej siete v kraji,“ vysvetľuje riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

Ako povedal  Peter Chudík, predseda PSK "významným prínosom týchto vozidiel je zníženie prašnosti a ochrana životného prostredia, čo ocenia nielen obyvatelia kraja, ale aj jeho návštevníci. Vďaka novej technike bude kvalitnejšia starostlivosť o cesty, ľahšie a rýchlejšie pomôže odstrániť z komunikácií posypový materiál po zimnej údržbe. Som presvedčený, že je to veľký krok doprredu. Táto technika nie je až taká lacná. Preto my sa budeme snažiť z našich prostriekov riešiť cesty, napríklad zosuvy a opravy mosov a cez európske peniaze ešte by sme išli do takejto techniky".

V rámci projektu sa bude realizovať spolu šesť aktivít, ktoré by mali trvať do februára 2012. Okrem iného zahŕňa nákup 15 ks čistiacej techniky cestných komunikácií (postrekové cisterny, zametače).

Stroje budú rovnomerne rozdelené pre všetkých sedem oblastí SÚC PSK. Každá oblasť dostane dva stroje – jednu cisternu a zametač, pričom prešovská bude mať o jeden viac.

V súčasnosti je ukončená hlavná aktivita projektu - výroba a dodávka čistiacej techniky. Dodávateľom zákazky je firma REDOX, s.r.o. Lučenec.

Rozpočtový náklad projektu dosahuje 5,6 mil. €. Spolufinancovanie vo výške 5 % z celkových oprávnených výdavkov projektu zabezpečí Prešovský samosprávny kraj – ide o čiastku 300 000 €.

Správa a údržba ciest PSK má v súčasnosti 4 kusy funkčnej čistiacej techniky. Jej priemerný vek dosahuje 38 rokov. Okrem toho má k dispozícii aj techniku na zimnú údržbu – tá bola modernizovaná v rokoch 2008 – 2010 z úverových prostriedkov od Európskej investičnej banky a vlastných prostriedkov PSK v celkovom počte 23 sypačov.

Prešov 18. augusta 2011

Veronika Fitzeková