Zelená pre seniorov

15.02.2010

Knižnica ako vzdelávacie a informačné centrum pre seniorov (HZOS Vranov)

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravila pre starších ľudí vranovského regiónu projekt KNIŽNICA AKO VZDELÁVACIE A INFORMAČNÉ CENTRUM SENIOROV.

Projekt je realizovaný vďaka programu Zelená pre seniorov Nadácie Orange a bol podporený sumou 1920 €, ktoré boli použité na zakúpenie technického vybavenia a realizáciu jednotlivých odborných aktivít. Do projektu sa zapojila OZ Jednota dôchodcov Slovenska a OZ KORÁLKY.

Cieľom projektu je zvýšiť vzdelanostnú a kultúrnu úroveň starších obyvateľov mesta a regiónu a tým plne uviesť v knižnici do praxe myšlienku celoživotného vzdelávania. Každý má právo na ďalšie vzdelávanie a získavanie nových informácií, ktoré sú v súčasnosti prístupné aj vďaka informačným technológiám. Knižnica bude v priebehu mesiacov február až máj pravidelne organizovať vzdelávacie aktivity pre starších ľudí v oblasti informačno-komunikačných technológií a kultúrno-vzdelávacie podujatia, najmä počítačové kurzy, prednášky, besedy s rôznou tématikou od zdravia, cez osobnosti až po európsku úniu.

Za účasti 43 starších občanov mesta a regiónu bol projekt 9. februára 2010 o 9 h. slávnostne odštartovaný.

V úvode podujatia sa prezentovala riaditeľka knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Mgr. Marta Skalková, vedúca pracovnej skupiny pre prácu so znevýhodnenými používateľmi knižníc. Zdôraznila, prečo je veľmi dôležité a potrebné venovať sa aj vo vyššom veku vzdelávaniu.

Počítačové školenia sa stali súčasťou knihovníckej práce, pretože aj starší čitatelia chcú využívať internet a nové technológie, ktoré sa stali nevyhnutnou súčasťou nášho života.

V programe otvorenia vystúpil senior Ing. Ervín Botcher, ktorý sa podelil so svojimi skúsenosťami pri práci s počítačom. Najväčším ťahákom pre účastníkov bol pamäťový tréning, ktorý viedla PhDr. Mariana Račková, psychologička z katedry spoločenských vied TU v Košiciach, ktorá zároveň prednáša seniorom na Univerzite tretieho veku. Jej vystúpenie zaujalo prítomných a povzbudilo do pripravovaných aktivít.

Do pripravovaných vzdelávacích cyklov počítačových zručností sa hneď prihlásilo 34 záujemcov, ktorí budú vzdelávaní v troch vzdelávacích kurzoch.

Najbližšou aktivitou je stretnutie s rodákom pánom Mariánom Tkáčom, stretnutie s lekárom aj eurokoposlancom a ďalšími zaujímavými ľuďmi.

Otvorenie projektu v Hornozemplínskej knižnici nás utvrdilo, že knižnica pružne zareagovala na potreby a požiadavky starých ľudí a aj týmto projektom pomôže pri odstraňovaní bariér a vytvorí predpoklad pre vyššiu kvalitu života občanov staršieho veku.

Emília Antolíková
antolikova@slovanet.sk