XIV. Gorazdov literárny Prešov

14.12.2009

Vyhlásenie výsledkov súťaže Gorazdov literárny Prešov

Vianočný Prešov je už pravidelne spojený s ulicami, ktoré sú rozžiarené farbami a s ľuďmi, ktorí si navzájom prajú požehnané sviatky plné lásky a pokoja. Úzka skupina ľudí, ktorí spojili svoj život s tvorbou literatúry však vie, že december v Prešove je spojený aj so súťažou Gorazdov literárny Prešov, ktorá je celoštátnou súťažou s medzinárodnou účasťou v tvorbe duchovnej poézie, prózy a drámy. Súťažou, ktorá už 14 rokov dáva priestor pre detských aj dospelých autorov z celého Slovenska, ktorí sa venujú písaniu duchovnej poézie, prózy a drámy. 5. december 2009 bol dňom, keď sa v priestoroch Malej scény DJZ v Prešove na slávnostnom vyhlásení výsledkov tejto súťaže zišli autori, ktorých práce boli ocenené ako najkvalitnejšie z tých, ktoré boli v tomto roku zaslané do súťaže.

Vyhlasovateľmi podujatia boli Prešovský samosprávny kraj, Šarišské osvetové stredisko Prešov, Národné osvetové centrum Bratislava, Spoločnosť svätého Gorazda Bratislava, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov.

Spoluvyhlasovateľmi súťaže boli v tomto roku Cyrilometodská spoločnosť Bratislava, Gorazdus n. o. Prešov, Knižnica P. O. Hviezdoslava Prešov, Matica slovenská Martin, Oblastná rada Matice slovenskej Prešov, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Spolok sv. Cyrila a Metoda Michalovce, Spolok sv. Vojtecha Trnava, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Svetové združenie Slovákov v zahraničí.

Podujatie, ako súčasť XX. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 – 2015, sa v tomto roku konalo pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

Základnými cieľmi súťaže je prispieť k poznaniu života a diela sv. Gorazda, iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku, vytvárať platformu pre odborné usmerňovanie predmetnej tvorby a tvorivého dialógu autorov. Tieto ciele zaujali aj v tomto roku mnohých autorov, o čom svedčí ich vysoká účasť na súťaži ako aj úroveň zaslaných príspevkov.

Súťaž bola vyhlásená v januári 2009 a do októbra sa do nej zapojilo 65 prispievateľov z celého Slovenska, ktorí zaslali 156 príspevkov. 34 prispievateľov súťažilo v sekcii poézie, 14 v sekcii prózy, 2 v sekcii drámy a zapojilo sa 15 detí. Ich tvorbu hodnotila porota v zložení Prof. PhDr. Anna Valcerová, CSc., PhDr. Peter Karpinský, PhD. a Mgr. Ján Gavura, PhD. ktorí o umiestnení literárnych autorov rozhodli nasledovne:

V sekcii poézie

• 1. miesto nebolo udelené,
  • na 2. mieste sa umiestnili Nina Kollárová (Stará Ľubovňa), Zuzana Martišková (Topoľčany) a Samuel Židek (Praha),
  • 3. miesta patrili Erike Fedorovej (Prešov), Jánovi Martonovi (Svit) a Márii Polomskej (Lipany).
  • Čestné uznania si odniesli Miroslav Búran (Jablonica) a Paula Šimová z Bardejova.

V sekcii prózy bolo udelené

• 1. miesto Ivane Lackovej (Bratislava),
  • 2.miesto Anne Dubskej (Blažice),
  • 3.miesto si odniesol Jozef Kottra st. (Levice).
  • Čestné uznania patrili Jaroslave Balogovej (Beluša), Miroslavovi Búranovi (Jablonica), Jánovi Černému (Bratislava) a Kataríne Želinskej (Sabinov).

Kategória detských prispievateľov bola v toto roku čo do počtu menšia, neodrazilo sa to však na jej kvalite. Veď porota ocenila 8 mladých nádejných autorov, a to nasledovne: Boli udelené

• dve 1.  miesta, ktoré si odniesli dievčatá zo Starej Ľubovne - Barbora Plutová a Veronika Grešová.
  • 2. miesto patrilo Natálii Ličákovej z Fulianky a
  • 3. miesta získali Timea Kónyová (Prešov) a Erika Virostková (Stará Ľubovňa).
  • Čestné uznania si za svoju tvorbu odniesli dievčatá zo Starej Ľubovne - Lívia Krafčíková, Miroslava Ščigulinská a Laura Mišenčíková (Sabinov).

Na návrh organizátorov boli udelené aj 2 mimoriadne ceny.

• Cena neziskovej organizácie Gorazdus pri SSOŠ Elba v Prešove patrila Jánovi Černému a Erike Virostkovej.
  • Cenu Oblastnej rady Matice slovenskej v Prešove si odniesli Jozef Kottra st. a Natália Ličáková.

V tomto roku bola udelená aj Cena Prešovského samosprávneho kraja laureátovi súťaže, ktorým sa stala za svoju tvorbu pani Ivana Lacková.

Vyhlásenie výsledkov sa nieslo v slávnostnej predvianočnej atmosfére. Úvodný príhovor predniesol riaditeľ ŠOS PhDr. Vladimír Husár. K zúčastneným autorom sa prihovoril aj PeadDr. Miroslav Holečko (kurátor pre kresťanské tradície NOC Bratislava, predseda Cyrilometodskej spoločnosti Bratislava) a PhDr. Ladislav Matisko (predseda Krajskej rady Matice slovenskej Prešovského kraja). Zúčastnených listom pozdravil Mons. Dr.h.c. Ján Hirka, prešovský emeritný biskup.

V slávnostnom umeleckom programe vystúpili recitátorky zo ZUŠ M. Moyzesa: Anna Rakovská, Janka Kovalčíková a Danka Straková, ktoré interpretovali texty víťazných autorov. Duchovnými piesňami byzantského obradu sa predstavil Gréckokatolícky katedrálny zbor svätého Jána Krstiteľa, ktorý pracuje pri Gréckokatolíckom katedrálnom chráme svätého Jána Krstiteľa v Prešove.

Druhej časti - pracovnému semináru zameranému na analýzu ocenených textov - bolo venované poobedňajšie stretnutie autorov s členmi odbornej poroty, ktoré sa konalo v priestoroch Šarišského osvetového strediska.

Gorazdov literárny Prešov zavŕšil 14. rok svojej existencie a opätovne potvrdil svoj význam v živote začínajúcich literárnych autorov. Veríme, že jubilejný 15. ročník potvrdí svojou kvalitou výbornú úroveň predchádzajúcich 14 ročníkov a už dnes sa tešíme na stretnutia s novými dielami a ich autormi.

PhDr. Dagmar Rusnáková – metodička ŠOS Prešov

Publikované: 14.12.2009 / Aktualizované: 29.03.2010 HoreTlačiť